منو
سبد خرید

در باب روشنفکری دینی و اخلاق

در باب روشنفکری دینی و اخلاق
درحال حاضر موجود نمی باشد
در باب روشنفکری دینی و اخلاق
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 108849 - 60/3
  • وزن: 0.60kg
0 ریال

در باب روشنفکری دینی و اخلاق

نویسنده: سروش دباغ
ناشر: صراط
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 348
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389- دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

 سعی کرده‌ام در این کتاب بر تحولات روشنفکران ناظر باشم و به ایضاح افکار آنها بپردازم و طبیعتا در این روند به‌طور ناخودآگاه در مصاحبه‌ها و بررسی‌هایم غرابت ذهنی و همدلی از خود بروز دهم و این کاملا به صورت ناخودآگاه است که سعی من بر این بوده که تنها ناظر باشم. در روشنفکری دینی؛ ما غفلتی در حوزه اخلاق فایده‌گرایانه را شاهدیم و این در حالی است که در قرن بیستم گذار از قرائت بینامتنی را می‌بینیم که اخلاق فایده‌گرایانه پایبند به یکسری حقوق بشر و محدودیت‌ها می‌شود. برای روشنفکران دینی، دین فربه‌ترین مولفه‌ها است و درمقابل آن؛ روشنفکران عرفی را می‌بینیم که هویت ما و نسبت ما با مغرب‌زمین؛ اصلی‌ترین مولفه‌های‌ و دغدغه‌های فکری آنهاست. 

روشنفکران دینی به‌طور کل در دغدغه دینی‌شان مشترک هستند. آنها به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند که به علت مسائل سیاسی و اجتماعی؛ بروزی از نام آنها نمی‌بینیم. جریان تمایز به چپ یکی از این جریان‌هاست. این جریان تفکر ایدئولوژیک را منفی نمی‌داند و اوتوپیایی دارد و راهکار رسیدن به آن را تنها انقلاب می‌داند. برای این جریان؛ عمل سیاسی اولویت دارد و نگاه این جریان درون‌ دینی نیست. این جریان؛ دین را به شکل ایدئولوژی می‌بیند و از آن به‌عنوان ابزاری استفاده می‌کند تا به کار اجتماع آید. این جریان ترجیح می‌دهد که از آن با نام روشنفکری مذهبی یاد شود. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات