درس حافظ ؛ نقد و شرح غزل های حافظ ؛ دو جلدی

درس حافظ 

نویسنده: محمد استعلامی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1336
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

نقد و شرح غزل های حافظ 

همان طور که از عنوان کتاب بر می آید، دکتر استعلامی در این کتاب شیوه های تدریس حافظ در کلاس درس را بیان داشته اند. از نقاط قوت این کتاب، این است که همه ی غزل ها را شرح داده است. او به جز چند غزل که بر اساس چاپ خانلری است، همه را بر اساس نسخه ی قزوینی آورده است. البته، اگر غزلی دشوار نبوده است، ایشان خودشان به سادگی آن اشاره کرده اند، اما باز هم آن را شرح نموده اند.

شرح هر غزل دارای دو بخش است: ابتدا یک مقدمه در باره ی آورده اند؛ در ادامه به ترتیب هر بیت را شرح گفته اند. آن چه در این کتاب بسیار زیاد به چشم می خورد، ارجاع به صفحه ی ۵۲ و ۵۳ و مطلب استقلال ابیات است. دکتر استعلامی سعی کرده اند تا سخن اصلی هر غزل را بیان نمایند. گاهی هم شرح نزول غزلیات را گفته اند.

در کل، به نظر استاد مالمیر، این کتاب از حافظ نامه ی خرمشاهی بسیار بهتر است، با این حال اشتباهات بیشتری نیز نسبت به حافظ نامه دارد. استاد، دلیل آن را زیرکی های نگارنده ی حافظ نامه می داند که به جوری از شرح و توضیح برخی از ابیات و غزلیات شانه خالی کرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

درس حافظ ؛ نقد و شرح غزل های حافظ ؛ دو جلدی

  • ناشر: سخن
  • کد کتاب: 91445 - 110/8
  • موجودی: در انبار
  • 1,850,000ریال
  • 1,450,000ریال

برچسب ها: خواجه حافظ شیرازی, محمد استعلامی, نقد شعر, شعر فارسی, حافظ, تاریخ ادبیات ایران, کتاب درس حافظ ؛ نقد و شرح غزل های حافظ ؛ دو جلدی