کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
درخشش ابن رشد در حکمت مشاء

درخشش ابن رشد در حکمت مشاء

نویسنده: غلامحسین ابراهیمی دینایی
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 510
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب

«درخشش ابن‌رشد در حکمت مشاء»، نخستین اثری است که آرای فلسفی ابن‌رشد، فیلسوف مسلمان در قرن ششم هجری در اندلس، را به تفصیل برای خوانندگان فارسی زبان ارائه می‌کند. غلامحسین ابراهیمی دینانی در این اثر کوشیده است تا اندیشه‌های ابن‌رشد را در پرتوی رویارویی وی با آرای اندیشمندانی نظیر ابونصر فارابی، ابن‌سینا، ابوحامد غزالی، ابن باجه، ابن خلدون و ابواسحاق شاطبی تبیین کند.

بنا بر این گزارش ابن‌رشد، مفسر کبیر ارسطو شناخته شده است و آثارش بیش از جهان اسلام، در مغرب‌زمین مورد توجه قرار گرفته است. توجه به ابن‌رشد در مغرب‌زمین تا آنجا پیش رفته است که از گروهی به‌نام ابن‌رشدیان لاتینی به سرپرستی سیژر بارابانتی یاد شده است.

برخی از مباحثی که در این کتاب بررسی شده‌اند ازجمله، حقیقت دوگانه یا دوگونه برداشت از حقیقت یگانه؟، ابن‌رشد در مقام جمع و توفیق میان فقه و فلسفه، جنجالی‌ترین مسئلۀ مورد اختلاف میان ابن‌سینا و ابن‌رشد، ابن‌رشد و اثبات صانع در دو دلیل عنایت و اختراع، آیا کلی طبیعی در جهان خارج به‌طور بالقوه موجود است؟، ابن‌رشد از شناخت مقصد شارع سخن می‌گوید، جایگاه ابن‌رشد در باب عقل و ویژگی روش ابن‌رشد در تفسیر فلسفۀ ارسطو است.

نویسندۀ کتاب، مقدمه‌ای جدید برای ویراست دوم نوشته است و محمدجواد اسماعیلی «ویراستار کتاب» ضمن اصلاح اغلاط چاپ پیشین، کوشیده است ارجاع به منابع را بر پایۀ چاپ جدید آنها صورت دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

درخشش ابن رشد در حکمت مشاء

  • ناشر: طرح نو
  • کد کتاب: 110366 - 2/1
  • موجودی: در انبار
  • 650,000ریال
  • 490,000ریال

برچسب ها: غلامحسین ابراهیمی دینایی, فلسفه اسلامی, حکمت مشا, کتاب درخشش ابن رشد در حکمت مشاء