منو
سبد خرید

درخدمت و خیانت روشنفکران

درخدمت و خیانت روشنفکران
موجود نمی باشد
درخدمت و خیانت روشنفکران
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 74209- 36/1
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 12
0 ریال

درخدمت و خیانت روشنفکران

نویسنده: جلال آل احمد
ناشر: بهروز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 168
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

کتاب حاضر از کتب معروف و بحث برانگیز جلال آل احمد است،آل احمد که خود از روشنفکران و نویسندگان معاصر محسوب می شود،در این کتاب می کوشد با ادبیات و ذهنیت خودش به واکاوی معنای روشنفکری و بررسی خاستگاه و زادگاههای آن بپردازد. و از طرفی می پرسد و به چالش می کشد که جریان روشنفکری در ایران چه خدمت ها و خیانت هایی کرده اند. کتاب بدلیل سبک نگارشش هنوز تازه است و خواندنش از مناظر گوناگون مفید .

کتاب تحلیلی است از مقوله روشنفکری و کیفیت پیدایش روشنفکران و ارزشیابی افکار و اعمال آنان. در این کتاب سعی شده معیارهای صحیح و ناصحیح روشنفکری مورد بازخوانی قرار گیرد و تکلیف روشنفکر و روشنفکری در ایران در سده اخیر مشخص گردد. نگارنده ضمن مقایسه روشنفکران غربی و روشنفکران ایرانی به مراحل پیدایش روشنفکری در غرب و اروپا اشاره نموده و خدمات و لطمات روشنفکران ایرانی را بررسی نموده است.

وی یکی از لوازم روشنفکری را آزاداندیشی و نه تقلید کردن از فرنگ و غربی‏‌ها عنوان کرده و معتقد است که روشنفکری به خودی خود هیچ‏گونه ضرری ندارد، بلکه اثرات مثبت یا منفی آن به نوع بینش روشنفکران و عملکرد آنان در زمینه‌‏های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برگشت می‏‌کند. وی مذهب‌‏زدایی و نقد و در حاشیه بردن مذهب توسط روشنفکران ایرانی را بزرگ‏ترین اشتباه آنان دانسته و معتقد است که آنان در این زمینه از غرب و روشنفکران غربی تبعیت و تقلید کرده‏‌اند و در مجموع می‏‌توان گفت، روشنفکران ایرانی بیشتر مقلد بوده‏‌اند تا آزاداندیش.

 

جلال کتاب را با این شعر نیما آغاز می کند:

من دلم سخت گرفته است از این ،
مهمانخانه ی مهمان کش روزش تاریک ،
که بجان هم،نشناخته انداخته است :
چند تن ناهموار ،
چند تن خواب آلود ؛
چند تن ناهشیار . . .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.