کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
درخت گلابی

درخت گلابی

نویسنده: داریوش مهرجویی,گلی ترقی
ناشر: کتابسرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 248
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1388 - 
دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - رنگی - تمام گلاسه

به هر جا می‌نگرم، درختی رنگین می‌بینم که چون شاهزاده‌خانمی آینه به دست، محو تماشای خودش ایستاده و آن پرسش اساسی ابدی را تکرار می‌کند: «آینه! بگو زیباترین زن دنیا کیست؟! بهترین، بزرگترین، هنرمندترین…» باغ انباشته از تپش و نجوا و زمزمه است. لبریز از هیاهوی حیاتی مغرور! همه، جز درخت گلابی، که با بدنی خاموش و دستهای خالی میان آن‌همه ولوله و رشد و رویش ایستاده و گوشش، بدهکار به ملامت این و آن نیست! انگار شیخ پیری است نشسته در خلوت! متواضع، شکرگزار و شکیبا!

این درخت هوشیار است و به تماس انگشتان من پاسخ می‌دهد. این درخت، حرفی پنهانی دارد و با من در نجواست. به شاخه‌ی همین درخت بود که مادربزرگ پشه‌بندش را می‌بست و در کنار همین درخت بود که پدر به نماز می‌ایستاد… این درخت با من آشناست! کدخدا می‌گفت این درخت دوباره بار خواهد داد، وقت مناسب. فعلاً که سکوت کرده و انگار به نظاره‌ی جهان و خودش نشسته‌است. بوی خودش را می‌دهد. بوی تنه‌ای انباشته از تجربه‌های غنی و دقیقه‌های معطر و عشق‌ها و دردها، و بویی دیگر، بوی کفش‌های کتونی «میم»

«درخت گلابی» فیلم معناگرایی از داریوش مهرجویی است كه بر اساس داستانی از گلی ترقی، داستان‌نویس معاصر، ساخته شده است. این فیلم سالیان پیش به اكران درآمد و نمایش «درخت گلابی» با انتشار نقد و نظرهای متعدد همراه بود. 

در صفحات آغازین، یادداشتی از ویراستار كتاب، محمود فاضلی‌بیرجندی، به چشم می‌خورد. در این یادداشت از چگونگی تدوین مجموعه و فراهم آوردن مقالات آن، گزارشی به خواننده داده شده است. ویراستار اشاره می‌كند كه در این مجموعه، نقدهایی گردآوری شده است كه پرمایه‌تر و در نگاه به فیلم، عمیق‌تر بوده‌اند. اما این سخن به معنای آن نیست كه همه نقدهای ارزنده‌ای كه درباره «درخت گلابی» نوشته شده، در این كتاب آمده است.
از سویی دیگر، ویراستار به گفت‌وگویی اشاره می‌كند كه با گلی ترقی، پس از گذشت یازده سال از اكران فیلم، انجام داده است. این گفت‌وگو كه در انتهای كتاب آمده است، روشنگر بسیاری از نكته‌هایی است كه ساختار و درونمایه فیلم «درخت گلابی» را می‌سازد.

كم و بیش در كنار هر صفحه از متن نیز عكس‌هایی از نماهای گوناگون فیلم چاپ شده است. داستان «درخت گلابی» با سرگذشت نویسنده‌ای آغاز می‌شود كه به باغ خلوتی پناه آورده است تا كتابش را در آرامش و سكوت بنویسد. اما با ورود باغبانی كه از درخت نابارور گلابی باغ سخن می‌گوید، ذهن او، خواه ناخواه، درگیر مسأله‌ای بیرون از چهارچوب كتابش می‌شود. این رویداد نویسنده را به سالیان پیش می‌برد و یادهای دوری را در ذهن او بیدار می‌كند. دست و پا زدن‌های عاطفی نویسنده در سال‌هایی كه سپری شده‌اند و جز خاطره‌ای از آنها باقی نمانده است، او را یكسره با خود می‌برند و ماجرای «درخت گلابی» را شكل می‌دهند....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

درخت گلابی

  • ناشر: کتابسرا
  • کد کتاب: 105652 - 111/6
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال
  • 130,000ریال

برچسب ها: داریوش مهرجویی, گلی ترقی, داستان های فارسی, فیلم نامه, سینمای ایران, کتاب درخت گلابی