درباره سینما

درباره سینما

نویسنده: گابریل گارسیا مارکز
مترجم: بهمن فرزانه
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 192
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

گابریل گارسیا مارکز، نویسنده نامدار آمریکای لاتین قبل از اینکه به عنوان رمان‌نویس به شهرت برسد و جهان او را با رئالیسم جادویی داستان‌هایش بشناسد، روزنامه‌نگار بود. مارکز در دوران روزنامه‌نگاری مقالاتی هم درباره سینما می‌نوشت. او سال‌ها به عنوان منتقد فیلم در روزنامه‌ها مطلب نوشت.

درباره سینما ؛ مجموعه‌ای از مقالات این نویسنده بزرگ کلمبیایی را دربرمی‌گیرد؛ مقاله‌هایی که برخی از آنها شاید خیلی هم شاخص به نظر نرسند ولی به هر حال اهمیت کتاب بیشتر از نام و اعتبار نویسنده‌اش نشأت می‌گیرد تا مقالاتی که در آن به چاپ رسیده است.

مارکز بین نویسندگان آمریکای‌لاتین همنشینی بیشتری با سینما داشت و علاوه بر نوشتن مقالات سینمایی در دوران روزنامه‌نگاری‌اش، فیلمنامه‌هایی را نیز به نگارش درآورده ضمن اینکه کتاب‌های مارکز منبع الهام خوبی برای سینماگران بود.

فرانچسکو رزی در ابتدای دهه ۱۹۸۰ براساس کتاب «گزارش یک قتل» مارکز، فیلمی به همین نام کارگردانی کرد که گرچه نویسنده کتاب از آن خیلی رضایت نداشت ولی هنوز هم این فیلم بهترین اقتباس سینمایی است که از آثار خالق «صدسال تنهایی» به عمل آمده.

... همیشه فکر می کردم سینما برای من ساخته شده است . مدت ها طول کشید تا بفهمم اشتباه می کنم و چنین نیست. یک روز صبح در اکتبر 1965 که از دیدن خودم خسته شده بودم مثل هر روز در مقابل ماشین تحریرم نشستم و هجده ماه بعد بلند شدم با نسخه کامل تایپ شده صد سال تنهایی. در آن عبور از صحرای برهوت متوجه شدم هیچ چیز زیباتر از این آزادی انفرادی نیست که جلوی ماشین تحریرم بنشینم و جهان را به میل خودم خلق کنم...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

درباره سینما

  • ناشر: ثالث
  • کد کتاب: 89123
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال
  • 225,000ریال

برچسب ها: گابریل گارسیا مارکز, بهمن فرزانه, نقد فیلم, نقد ادبی, کتاب درباره سینما