دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

درباره زبان فارسی

درباره زبان فارسی
درحال حاضر موجود نمی باشد
درباره زبان فارسی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 151043 - 79/5
  • وزن: 0.34kg
0 ریال

درباره زبان فارسی

نویسنده: پرویز ناتل خانلری
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 342
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1340 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ لبه عطف کتاب سائیدگی دارد

 

مروری بر کتاب 

مباحث ادبی و هنری

خانلری از پیشگامان مطالعات مربوط به دستور زبان فارسی و زبانشناسی است و نوشته هایش درباره دستور زبان فارسی از نخستین کوشش ها در این زمینه و مبتنی بر اصول زبانشناسی است. وی برای اولین بار تدریس مقدمات و مبانی علم زبانشناسی جدید را در دانشگاه بنیاد نهاد.

وی همچنین پایه گذار اسلوبی نو در نثر فارسی بود: نثری ساده، روشن و در عین حال با استحکام. سادگی و روشنی نثر وی موجب شد که رفته رفته این اسلوب نو، در میان اهل قلم آن زمان رواج یابد. او معتقد بود که نثر خوب از شعر خواندن جدا نیست و شعر کلامی است که "اضافه" برنمی تابد، پرگویی در شعر راه ندارد و اگر شخص بخواهد نوشته اش را از زیاده گویی بپیراید، باید شعر بخواند، "شعر خوب". حافظه اش پر از شعر و نثر خوب بود و در هر موردی که نیازی یا حجتی لازم می آمد، شعری ناب و نثری بلند را شاهد می آورد.

تحقیق در ادبیات فارسی (جدا از دستور و زبانشناسی) از میدان های اصلی کار او بود. شفیعی کدکنی در این باره یادآور میشود: "درست است که پیش از او ملک الشعرای بهار و بدیع الزمان فروزانفر، با آمیزش خلاقیت ذهنی و روش علمی، آثار درخشانی همچون "سبک شناسی" و "سخن و سخنوران" را سامان دادند، اما احاطه ای که خانلری بر فرهنگ اروپایی و ادبیات غرب داشت، در کار آن دو وجود ندارد و این امتیاز تحقیقات او به شمار میرود." خانلری همانقدر که بر متون کهن ادب پارسی مسلط بود، هنر مدرن را هم می شناخت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات