دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

درباره امپریالیسم

درباره امپریالیسم 

نویسنده : سازمان ایرلند
مترجم : کاظم دانشیان
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 1 

 کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب  

نظریه ی امپریالیسم اشاره به طیف وسیعی از رویکردهای نظری برای درک گسترش سرمایه داری به مناطق جدید، نابرابر توسعه از کشورهای مختلف، و سیستم های اقتصادی که ممکن است به تسلط برخی از کشورها بیش از دیگران منجر شود. این نظریه ها متمایز از سایر کاربردهای کلمه امپریالیسم در نظر گرفته می شوند که به تمایل کلی امپراتوری ها در طول تاریخ به دنبال قدرت و گسترش سرزمینی اشاره دارد .

در حالی که بیشتر نظریه های امپریالیسم با مارکسیسم مرتبط هستند ، کارل مارکس هرگز از واژه امپریالیسم استفاده نکرد ، و در مورد نظریه های قابل مقایسه چیزی ننوشت. با این حال ، بسیاری از نویسندگان پیشنهاد کرده اند که ایده های اساسی نظریه های بعدی امپریالیسم در نوشته های مارکس وجود داشته است.

ظریه امپریالیسم اغلب با اقتصاد مارکسیستی همراه است، اما بسیاری از نظریه ها توسط غیر مارکسیست ها توسعه داده شد. اکثر نظریه های امپریالیسم ، به استثنای فوق امپریالیسم ، معتقدند استثمار امپریالیستی منجر به جنگ ، استعمار و نابرابری بین المللی می شود .

لنین امپریالیسم را سرمایه داری انحصاری میدانست به نظر وی این نوع سرمایه داری از چهار عامل ریشه می گرفت:
تمرکز تولید در اتحادیه ها،کارتل ها ،سندیکا ها و تراست ها
رقابت برای دستیابی به منابع مواد خام
توسعه الیگارشی های بانکی
تبدیل سیاست استعمار کهن به مبارزه ای بر سر حوزه های منافع اقتصادی که طی آن ملتهای ثروتمند و قوی ملل ضعیفتر را استثمار می کنند.

از نظر مارکسیست لنینیستها ،سرمایه داری مالی از انجا که منشاء امپریالیسم است ،منبع اصلی جنگهای بین المللی در عصر سرمایه داری نیز هست. لنین از دو طریق به کمونیسم یاری رساند :نظریه ای سازمانی ارائه نمود که طبق آن حزب کمونیست به عنوان پیشتاز پرولتاریا وقوع انقلابی را که مارکس اجتناب ناپذیر میدانست،تسریع میکرد، و دیگر آنکه وی تحت تاثیر شدید افکار مذکور هابسون ،نظریه ای دربارۀ امپریالیسم ارائه نمود که مهمترین نظریۀ مارکسیستی در مورد روابط بین الملل در نظام جهانی متشکل از کشورهای سرمایه داری است .

فهرست

نظر امپریالیستی درباره امپریالیسم
امپراتورها در تاریخ
نظر مارکس و انگلس
بحثی در کمینترن
امپریالیسم از نظر لنین
ایرلند
استعمار نو 
و….

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات