کتاب درباره ادبیات فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات فرهنگ

درباره ادبیات

نویسنده: ماکسیم گورکی
مترجم: محمود معلم
ناشر: فرهنگ 110
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 430
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1347 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

گورکی مانند چخوف به ادبیات عظیم رئالیست نیمه دوم قرن نوزدهم تعلق دارد و تنها کسی از نسل خویش است که در عین حال قهرمان ادبیات جدید شوروی پس از انقلاب نیز می‌باشد که از اصول رئالیسم سوسیالیست دفاع کرده است.

گورکی که خود نویسنده‌ای بی‌سر و سامان بوده، به خوبی از عهده توصیف دقیق زندگی مردم بی‌خانمان برآمده است.دنیای او دنیای بینوایان و بیچارگان است. دنیای رنج و مبارزه. گورکی در ادبیات تنها یک هدف را پیش چشم داشت و آن عمل و تحرک بود.گورکی در کشور روسیه و خارج از آن شهرت و محبوبیت عظیمی به دست آورد، در سراسر جهان چه نویسندگانی از آثار رئالیست سیوسیالیست او مایه گرفته‌اند و از جمله پیروان او می‌توان از "جک‌ لندن"، "برتولد برشت" و "کافکا" نام برد.

بازتاب می داد تا برایشان راه حل پیدا شود در مسکو درگذشت. استالین و مولوتف دو تن از مقامات ارشد شوروی بودند که تابوت ماکسیم را در جریان تشییع جنازه حمل می کردند. ماکسیم که در ده سالگی یتیم شده بود مارس 1867 به دنیا آمده بود. او پیش از انقلاب و از سال 1906 تا 1913 و پس از انقلاب از سال 1921 تا 1929 در خارج از روسیه بسربرد و در این مدت در چندین کشور اقامت داشت و پیرامون زندگی مردم و رفتارها مطالعه کرد. ماکسیم از نقاط مختلف امپراتوری روسیه هم دیدن کرده و درد دل توده ها را شنیده بود.

روش رئالیسم سوسیالیست Socialist Realism ازوست. تاریخ عمومی ادبیات از ماکسیم گورکی به عنوان نویسنده حامی ستمدیدگان و استثمارشدگان یادکرده است که نوشته های او در تصمیمگیری های سران کرملین تاثیر گذار بود. گورکی از ایالات متحده آمریکا نیز دیدن کرده بود. وی مخالف کافه نشستن نویسنده و نوشتن بود و عقیده داشت که نویسنده باید سیر و سفرکند، با مردم آمیزش داشته و دردهای آنان را لمس کند تا بتواند بازتاب دهد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

درباره ادبیات

  • ناشر: فرهنگ
  • کد کتاب: 77313 - 94/4
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: ماکسیم گورکی, محمود معلم, نقد ادبی, فلسفه ادبیات, ادبیات, جامعه شناسی ادبی, کتاب درباره ادبیات