كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
درباره ادبیات

درباره ادبیات

نویسنده: گئورگی پلخانف
مترجم: منوچهر هزارخانی
ناشر: رواق
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 190
اندازه کتاب: رقعی سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 2

کمیاب  - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

فقط پلخانف بود که در ابتدای قرن بیستم یک نظریه مارکسیستی حقیقی درباره ادبیات ارائه داد که البته در اساس، جامعه شناختی بود. از آن پس توجه به کارایی سیاسی باعث شد که نقد ادبی شوروی( و همراه با آن، نقد ادبی کمونیستی) بر مسائل و نکات اجتماعی مطرح در آثار ادبی تأکید ورزد.

گئورگی پلخانف از سال 1877 پا به عرصه سیاست نهاد و بعدها اولین سازمان انقلابی- مارکسیستی روسیه را تاسیس کرد و در سال 1898 ائتلافی را با حزب کارگران سوسیال دموکرات برقرار ساخت. پلخانف در سال 1903 با لنین دچار اختلاف شد و از منشویک ها حمایت به عمل آورد. او در سال 1917 به روسیه بازگشت و برای جلوگیری از به قدرت رسیدن بلشویک ها تلاشهای بسیاری کرد، ولی موفقیتی کسب نکرد. پلخانف مقالات بسیاری در باره نویسندگان و شاعران و هنرمندان روسیه نوشته و نشان داد که در انتقاد ادبی و هنری هم استاد بوده است.

هر پدیده ادبی مستلزم سه واقعیت است: نویسندگان، کتابها و خوانندگان، یا به عبارت عام تر، آفرینشگران، آثار و مردم. پدیده ادبی یک شبکه مبادله است که از طریق یک دستگاه انتقال بسیار پیچیده، که در عین حال به هنر و تکنولوژی و بازرگانی ربط پیدا می کند، افرادی کاملاً معین( اگر نه همیشه نامدار و مشهور) را به جمعی کمابیش گمنام(اما محدود) پیوند می دهد.

در هر نقطه ای از این شبکه، حضور افراد آفرینشگر، آثار و جمع خوانندگان، مسائلی را پیش روی ما قرار می دهد: حضور افراد آفرینشگر مسائل تفسیرهای روانی، اخلاقی و فلسفی را مطرح می سازد، آثار که نقش میانجی را برعهده دارند، مسائل زیبایی شناختی، سبک، زبان و صناعت نگارش را پیش روی ما می گذارند و سرانجام جمع خوانندگان مسائل تاریخی، سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی را مطرح می کنند. به عبارت دیگر پدیده ادبی را در این سه عرصه- دست کم- به صدها شکل می توان بررسی کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

درباره ادبیات

  • ناشر: رواق
  • کد کتاب: 68904 - 112/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: گئورگی پلخانف, منوچهر هزارخانی, نقد ادبی, مقالات ادبی, رئالیسم سوسیالیستی, نقد هنر, تاریخ ادبیات, کتاب درباره ادبیات