منو
سبد خرید

درآمدی به گفتمان شناسی

درآمدی به گفتمان شناسی
-13 %
درآمدی به گفتمان شناسی
105,000 ریال
120,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 51283
  • وزن: 0.20kg
  • SKU: 59125

درآمدی به گفتمان شناسی

نویسنده: لطف الله یار محمدى
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 237
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

گفتمان (discourse) ازجمله مفاهیم مهم و کلیدی است که در شکل دادن به تفکر فلسفی، اجتماعی و سیاسی مغرب زمین در نیمه ی دوم قرن بیستم، نقش به سزایی داشته است.

اگرچه قرون وسطا و این مفهوم در ادبیات فلسفی اجتماعی به ویژه دوران مدرن، کاربرد فراوانی داشته و آن را در نوشته های« ماکیاولی » ، « هابز » و « روسو » نیز می توان یافت؛ اما در چند دهه ی اخیر نیز متفکرانی چون« امیل بنونیسته » ،« میشل فوکو » ، « ژاک دریدا » و دیگر متفکران برجسته ی معاصر غربی، معنایی متفاوت به خود گرفته است.

این تفاوت معنایی به حدی است که در دو - سه دهه ی اخیر، نویسندگان و سخنرانان آکادمیک غربی، در نوشته ها و سخنرانی های خود و به هنگام کاربرد این مفهوم، بر این نکته تأکید می کنند که آن را مثلا« به معنای فوکویی آن » یا « به معنای فراساختارگرایی آن » به کار می برند

به طور خلاصه، می توان گفتمان را شکلی از گفت وگو؛ اما به صورتی کلی تردانست ؛ زیرا در گفتمان تنها معنای مطرح شده در گفت وگو مورد نظر نیست؛ بلکه شرایط ظاهری زمانی، مکانی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز در آن نهفته است.

باید پذیرفت که گفتمان مفهومی چندوجهی و اساساً توسعه نیافته، مبهم و مناقشه برانگیز است. صرف نظر از ریشه های تاریخی این مفهوم که می توان آن را تا متون کلاسیک یونان دنبال کرد، تعریف جدید از آن ، نزد اندیشمندان متعدد به مدلول های متنوعی رجوع می دهد ؛ به طوری که هر یک از این افراد مفهوم خاص خود را در این واژه برجسته کرده و به آن پرداخته کند.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب