دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

درآمدی به فلسفه افلوطین

درآمدی به فلسفه افلوطین

نویسنده: نصرالله پور جوادی
ناشر: مرکز نشر دانشگاهی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 135
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

افلوطین یکی از بزرگترین فیلسوفان غرب و فلسفه او یکی از مهمترین مکتب های فلسفی است. وی آخرین فیلسوف بزرگ یونانی بود و با وجودی که خود متاثر از تعالیم فیلسوفان پیشین به خصوص افلاطون و ارسطو بود، صاحب مکتبی خاص بود که بعدها به نام فلسفه نو افلاطونی مشهور شد. تعالیم او که هم در فلسفه اروپایی و مسیحی و هم در فلسفه اسلامی تاثیر گذاشته در کتاب نسبتا بزرگی به نام انثادها (رسائل نه گانه) ضبط گردیده است.افلوطین صاحب فلسفه خاصی بود که بعدها محققان اروپایی قرن نوزده آن را فلسفه نوع افلاطونی نامیدند.

کتاب حاضر مقدمه ای است بر آرای و اصول فلسفی این فیلسوف «احد» یا مبدأ نخستین که اصل همه موجودات علوی و سفلی است، «عقل» که با آن وجود و حیات و علم و کثرت معقولات ظاهر می شود، «نفس» که پس از عقل قرار دارد و بالاخره «طبیعت» که همان عالم محسوس است که از نفس ناشی شده و درست نقطه مقابل احد است، از جمله مفاهیم و مباحثی است که در این کتاب بدانها پرداخته شده است. شرح احوال و آثار افلوطین و نظراتش درباره افلاطون، سقراط و ارسطو، برخورد وی با دین و عرفان و بالاخره شاگردان وی و تأثیر نظراتش در مسیحیت و اسلام از دیگر مطالب کتاب حاضر است.


فهرست

فصل اول: افلوطین و فلسفه نوافلاطونی
فصل دوم: احد و عقل
فصل سوم: نفس و طبیعت
فصل چهارم: بازگشت نفس
فصل پنجم: پس از افلوطین

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات