منو
سبد خرید

درآمدی به اندیشه های مرلوپونتی

درآمدی به اندیشه های مرلوپونتی
-13 %
درآمدی به اندیشه های مرلوپونتی
175,000 ریال
200,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 103961 - 46/3
  • وزن: 0.30kg

درآمدی به اندیشه های مرلوپونتی

نویسنده: اریک ماتیوس
مترجم: رمضان برخوردار
ناشر: گام نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 236
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

موریس مرلوپونتی (1908- 1961 ) یکی از فیلسوفان دشوار فهم اما عمیقا تاثیرگذار فرانسه است که در گسترة نهضت پدیدارشناسی، کوشش فکری گسترده ای کرده است، تا آنجا که به تعبیر پاول ریکور، او بزرگترین پدیدارشناس فرانسه است. افزون بر این، وی به مارکسیسم و ساختارگرایی نیز، به طور مکرر در نوشته هایش ارجاع داده است. اهمیت ملوپونتی، به عنوان پیشگام بسیاری از تفکرات فلسفی، قابل انکار نیست. برای نمونه، به دلیل توجه مرلوپونتی به مسائلی همچون بدن، جنسیت و دیگربودگی، وی را پدر پستمدرنیسم معرفی میکنند. نویسنده در این کتاب، طی هشت فصل به صورت گام به گام درونمایه های اندیشة مرلوپونتی را بررسی و معرفی میکند.

این کتاب در قالب مجموعه "راهنمایی برای دشوارها" منتشر شده است. مجموعه ‏ای که شامل کتابهای متنوعی است و می‏کوشد زوایای عمده و دشوار اندیشه‏ های فیلسوفانی چون هوسرل، لویناس، آدورنو، دلوز، گادامر، ویتگنشتاین، کواین، مرلوپونتی، سارتر و... را بررسی کند. کتاب "درآمدی به اندیشه‏های مرلوپونتی" به بررسی دشواریهای اندیشه‏ های عمده "موریس مرلوپونتی" می ‏پردازد. نویسنده کتاب پروفسور اریک ماتیوز، استاد فلسفه دانشگاه ابردین است که به تازگی بازنشسته شده است.

مرلوپونتی را می‏توان یکی از فیلسوفان دشوارفهم اما تأثیرگذار فرانسه درقرن بیستم به شمار آورد که در گستره نهضت پدیدارشناسی تأملات بسیاری کرده است تا آنجا که پل ریکور وی را بزرگترین پدیدارشناس فرانسه نامیده است.

کتاب ؛ در واقع درآمدی است بر اندیشه‏ های مرلوپونتی که به تفسیر آرای وی نیز مبادرت می ‏ورزد؛ اندیشه‏ هایی دشوارفهم که با کوشش نمی‏ توان بر آنها چیره شد. ماتیوز شیوه کار خود را در این کتاب اینگونه توصیف می‏کند: معرفی گام به گام اندیشه‏ های مرلوپونتی با ساختاری شبیه نردبان، بدین نحو که خوانندگان به مرور زمان به پله ‏های بالاتری صعود خواهند کرد و دریافت بهتری نسبت به زمانی که در پله پایینی بودند به دست خواهند آورد.

فهرست

پدیدارشناسی
ادراک
تجسد
رفتار
وجود بشری
زمان
دیگر افراد
جامعه
تاریخ و هنر و ادراک

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب