منو
سبد خرید

درآمدی بر هنرهای زیبا

درآمدی بر هنرهای زیبا
درحال حاضر موجود نمی باشد
درآمدی بر هنرهای زیبا
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133508 - 67/5
  • وزن: 0.35kg
0 ریال

درآمدی بر هنرهای زیبا

نویسنده: اتین ژیلسون
مترجم: بیتا شمسینی
ناشر: فرهنگستان هنر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 288
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

جستارهایی درباره هنر و فلسفه

درآمدی بر هنرهای زیبا یكی از دو اثر مشهور اتین ژیلسون، فیلسوف فرانسوی، دربارۀ هنر و زیبایی است. ژیلسون در این كتاب می‌كوشد از دید یک فیلسوف جنبه‌های مختلف هنر و روند خلق اثر هنری را بشكافد و در این میان دیدگاه‌های خاص خود را نیز دربارۀ این موضوعات بیان كند.

مهم‌ترین اندیشۀ ژیلسون در این كتاب این است كه هنر نحوه‌ای از شناخت نیست. این دیدگاه در برابر نظریۀ شناخت‌گرایی دربارۀ هنر قرار می‌گیرد كه هنر را اساسا نحوه‌ای از شناخت و اثر هنری را ناقل این شناخت می‌داند. اما بر اساس دیدگاه ژیلسون، هنر نحوه‌ای از شناخت نیست، بلكه به ساحتی غیر از ساحت شناخت مربوط می‌شود، یعنی ساحت ساختن یا صناعت. بر این اساس ژیلسون می‌كوشد ویژگی‌ها و روندهای دخیل در خلق اثر هنری را بررسی كند و رابطۀ آن‌ها را با هستی‌شناسی روشن كند.

در این كتاب هم‌چنین مباحثی همچون هنر و امر قدسی و رابطۀ هنر و هنرشناسی مورد توجه قرار گرفته است.در شامگاه زندگی ای لبریز از لذات هنری ، طبیعی است که فیلسوفی از خود درباره سرچشمه این لذاب بپرسد. هنر چیست ؟ یافتن پاسخ این پرسش باید کار آسانی باشد.

هنر در تمام اشکالش - ادبیات ، موسیقی - آثارش را بی حساب در اختبار فیلسوف قرار داده است. آن آثاری که زمانه فیلسوف برایش فراهم نکرده است به لطف کار مورخان و باستان شناسان ، به معنای دقیق کلمه از خاک بیرون آورده شده ، تا در برابر دیدگاه او جای گیرند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات