دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

درآمدی بر مفهوم عدالت اقتصادی و شاخص های آن

درآمدی بر مفهوم عدالت اقتصادی و شاخص های آن

نویسنده: سیدمحمدکاظم رجایی , سیدمهدی معلمی
ناشر: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

در کتاب حاضر مفهوم عدالت اقتصادی و شاخص‌های آن مورد بررسی قرار گرفته است. ابتدا عدالت اقتصادی تعریف شده و قلمروی بحث و پیشینه موضوع بیان شده است. سپس عدالت توزیعی در نظریه‌های عدالت بررسی شده است. در ادامه مفهوم قسط و عدل و تفاوت میان آنها گفته شده و عدالت اقتصادی در سه محور تساوری، اعتدال و استحقاق مفهوم‌یابی شده است. توازن و عدم تداول ثروت در دست اغنیای جامعه از مباحث دیگر کتاب است. سپس شاخص‌های موجود برای عدالت و نابرابری تبیین شده و در نهایت شاخص‌های عدالت اقتصادی براساس آموزه‌های اسلامی به بحث گذاشته شده است.

این کتاب در واقع دارای مباحث اقتصادی بوده و در زمینه الگوی پیشرفت آماده شده است. فصل اول این کتاب به کلیات می پردازد. این فصل اهمیت موضوع را از مباحث مختلفی که در زمینه تعاریف عدالت اقتصادی و شاخص ها است، بررسی می کند. فصل دوم عدالت توزیعی در نظریه های عدالت را طرح بحث کرده و منظر و دیدگاه فلاسفه کلاسیک مانند افلاطون، ارسطو و... را پیگیری می کند.

فصل سوم کتاب با عنوان مفهوم عدالت اقتصادی ضمن اینکه معنای لغوی و اصطلاح فقهی و اخلاقی را طرح بحث می کند، به تفاوت میان عدل و قسط می پردازد و مفهوم عدالت اقتصادی را از چند دیدگاه تساوی، اعتدال و انواع استحقاق بررسی و جمع بندی می کند. عنوان فصل چهارم توازن یا عدم تعادل ثروت در دست اغنیاست.

در فصل پنجم به تبیین و بررسی شاخص های موجود برای عدالت و نابرابری می پردازد. فصل ششم به بیان شاخص های عدالت اقتصادی بر اساس آموزه های اسلام اختصاص دارد و فصل هفتم جمع بندی و نتیجه گیری است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات