منو
سبد خرید

درآمدی بر فلسفه اشراق

درآمدی بر فلسفه اشراق
درحال حاضر موجود نمی باشد
درآمدی بر فلسفه اشراق
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 146989 - 68/2
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

درآمدی بر فلسفه اشراق

نویسنده: فتحعلی اکبری
ناشر: پرسش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 272
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

ماجرای سهروردی باید پیچیده تر از آن باشد که به ظاهر و در آغاز به ذهن خطور میکند.درست است که اتمام «ضلیت با شریعت»در اکثر منابع به سهروردی بسته شده،اما ظاهرا او درگیر ماجراهای سیاسی بوده و خود را بخشنده حکمت در یک نظام سیاسی نوین به امثال ملک ظاهر پسر صلاح الدین ایوبی یا به امثال راشد الدین سنان «پیرمرد کوهستان»می دانسته است.

«غلظت جویی»سهروردی را به بیان رمزی کشانید و نیز همین غلظت جویی او را واداشت که به جای بیان دلایل طبیعی خوارق عادات و کرامات چنین کارهایی را از تجربه وقعی موضوع مدرک در عالم خیال بدانند و تجربه اشراقی را تجربه ای واقعی تلقی کند.در سیاست نیز همین غلظت جویی را واداشت که حکیم متاله را خلیفه الله بداند و او را واداشت که حکیم ایزدی و معرفت خاص که فرآیند اشراق است تلقی کند.

معرفتی که به حکومت اشراقی به ریاست مدینه در دوره نورانی می انجامد. چنانکه او از کیخسرو به عنوان نمونه کاملی از حکومت حکیمانه عادلانه یاد میکند.پس،وجود حاکم آگاه و دارای صفات بارز،پایه بنیادین آیین سیاسی اشراقی است.چه آنکه «امرالله»از راه الهام به حاکم حکیم می رسد و دارای نشانی میشود که بر حقانیت او دلالت میکند و در عمل،برتری و قهر و غلبه وی را به کرسی می نشاند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات