كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
درآمدی بر روایت زنانه از شهر

درآمدی بر روایت زنانه از شهر

نویسنده: سارا نادری
ناشر: تیسا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 249
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2

کیفیت : در حد نو 


مروری بر کتاب

متن حاضر بر آن است تا با واکاوی و نگاهی اجمالی به تجربه زیسته زنان شهر تهران از گذشته تاکنون، ضمن ترسیم خطوط مختصات این تجربه در تمایز با تجربه زیست مردانه در شهر ـ که نگاه و تجربه غالب نسبت به شهر و فضاهای آن است ـ به شناسایی الگوهای منطقی و رفتاری حاکم بر این تجربه و نیز عوامل مؤثر بر کیفیت این تجربه بپردازد.

بر این مبنا پس از شناسایی الگوها و منطق حاکم بر تجربه زیسته زنان در شهر تهران، به بررسی نقش فضاهای شهری بر ارتقای کمّی و کیفی حضور و مشارکت زنان در شهر تهران پرداخته و در نهایت با در نظر گرفتن ذائقه‌های زنان، ‌استراتژی‌ها و راهکارهایی را برای مدیریت شهری با هدف مطبوع ساختن هرچه بیشتر فضاهای شهری برای مشارکت و حضور مؤثر زنان ارائه نموده است.یافته‌های حاصل از مصاحبه با ۳۰ نفر تحلیل و ارزیابی شده است. محور‌های اصلی پرسش‌های مصاحبه عبارت است از حوزه مصرف، حوزه زیبایی، حوزه زندگی خانوادگی (رفتار با همسر و خویشاوندان)، حوزه محیط کار، حوزه خانه‌داری و امور مربوط به منزل و مفهوم کنش‌های هر یک از این حوزه‌ها برای افراد. 

متن حاضر بر آن است تا با واکاوی و نگاهی اجمالی به تجربه زیسته زنان شهر تهران از گذشته تاکنون، ضمن ترسیم خطوط مختصات این تجربه در تمایز با تجربه زیسته مردانه در شهر –که نگاه و تجربه غالب نسبت به شهر و فضاهای آن است - به شناسایی الگوهای منطقی و رفتاری حاکم بر این تجربه، و نیز عوامل مؤثر بر کیفیت این تجربه بپردازد.

فصل اول علاوه بر چگونگی روش کار تحقیق، به مرور نظری ادبیات و پژوهش‌های پیشینی مرتبط با این حوزه می‌پردازد. نویسنده در این فصل با توجه به مفهوم فضای عمومی ‌شهری، وضعیت زنان در عرصه عمومی ‌جامعه و راهکار‌های ارتقای کیفیت آن را در نظریات «فمینیسم موج دوم»، «ژولیا کریستوا»، «پست‌فمینیسم» و «فمینیسم موج سوم» بررسی می‌کند و به چارچوبی نظری برای تحقیق خود می‌رسد. 

فصل دوم با نگاهی کوتاه به تجربه زیسته زنان شهری در ایران در دوران قاجار، ریشه‌های تاریخی تجربه زنانه از شهر را بررسی می‌کند. نویسنده با بررسی گزارش‌های تاریخی عنوان می‌کند: «فعالیت زنان شهری در گذشته به خانه محدود می‌شد و زنان در عرصه عمومی ‌جایگاهی نداشتند»؛ وی همین امر را دارای اثر بسیاری در شکل دادن تفسیر امروز زنان و نیز رغبت آنها نسبت به فضا‌های عمومی ‌امروزین می‌داند....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

درآمدی بر روایت زنانه از شهر

  • ناشر: تیسا
  • کد کتاب: 80990 - 7/1
  • موجودی: در انبار
  • 60,000ریال

برچسب ها: سارا نادری, حقوق زن, جامعه شناسی زن, زنان, زن, کتاب درآمدی بر روایت زنانه از شهر