کتاب درآمدی بر تفکر انتقادی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات دات

درآمدی بر تفکر انتقادی

نویسنده : حسن قاضی مرادی
ناشر: دات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 435
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نویسنده در كتاب ، شيوه تفكر انتقادي را همچون شيوه يي براي رسيدن از پردازش داده ها و اطلاعات تا داوري هدفمند و خودتنظيم‌گر معرفي مي كند. او معتقد است يكي از نابساماني هاي فكري در جامعه ما توجه عمده به محتواي تفكر و غفلت از شيوه تفكر است. در حالي كه او معتقد است اگر محتواي تفكر ما قرار است با دانايي شناخته شود، رسيدن به دانايي جز از طريق تسلط بر شيوه تفكر انتقادي ممكن نيست. او معتقد است به جاي اين شيوه تفكر، شيوه تفكر غيرانتقادي است كه در جامعه ما پررنگ است.

پس در اين كتاب به مقايسه اين دو شيوه تفكر مي پردازد. جدا از فصل اول كه نويسنده به تعريف و اهميت تفكر انتقادي اختصاص داده، در شش فصل بعد، اين دو شيوه تفكر در سه حوزه با هم مقايسه مي شوند: اول اصول تفكر انتقادي در برابر اصول تفكر غيرانتقادي، دوم ويژگي هاي انديشمند انتقادي در برابر ويژگي هاي انديشمند غيرانتقادي و سوم مهارت هاي تفكر انتقادي در برابر مغالطه هاي تفكر غيرانتقادي.

فهرست

فصل اول- تعریف و اهمیت تفکر انتقادی
در این بخش پرسشگری برپایه اندیشیدن و فکر کردن، به عنوان آغازگر روند تفکر انتقادی معرفی شده است. در واقع تامل و فکر کردن منجر به برانگیختن پرسش خواهد شد.
در این فصل تعریف تفکر نقادانه یا به تعبیر این کتاب تفکر انتقادی از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. سپس تعریف تفکر انتقادی از نگاه پیتر فسیونه به صورت یک تعریف مختصر مورد توجه قرار می‌گیرد:
روند کسب داوری هدفمند و خود- تنظیم‌گر 
همچنین در این بخش علاوه بر توضیح هدف و اهمیت تفکر انتقادی، دو مفهوم مسئله‌گشایی و تصمیم‌گیری به عنوان بخشی از تفکر انتقادی تشریح شده است.

فصل دوم- اصول تفکر انتقادی
در فصل دوم معیارها و ویژگی‌هایی که لازمه تسلط به تفکر انتقادی است از نگاه هر یک از بزرگان تفکر نقادانه مورد اشاره قرار گرفته است؛ از جمله معیارها و مولفه‌های تفکر نقادانه که توسط ریچارد پل و لیندا الدر ارائه شده است.
در نهایت هم با توجه به دیدگاه پیتر فسیونه، شش اصل به عنوان مولفه‌های تفکر نقادانه مورد توجه قرار می‌گیرد. این اصول ترکیبی از مهارت‌های تفکر انتقادی و ویژگی‌های اندیشمند انتقادی است و عبارتند از:
جسارت و پایداری در اندیشه‌ورزی
خود- انگیختگی در تفکر
مشارکت فکری
تعامل عقل و عاطفه در تفکر انتقادی
شکاکیت
اعتماد به عقل انسان و در ادامه در رابطه با هر یک از این اصول به شرح مفصل پرداخته شده است.

فصل سوم- مهارت‌های تفکر انتقادی
در این فصل مهارت‌های تفکر انتقادی جهت ارزیابی و سنجش منطقی موضوعات گوناگون مورد توجه قرار می‌گیرد. شش مهارت تفکر انتقادی به همراه خُرده‌ مهارت‌های آن برگرفته از گزارش دلفی و کتاب انتقادی بیندیش پیتر فسیونه ذکر شده است.

فصل چهارم- ویژگی‌های اندیشمند انتقادی
در این فصل منظور از «ویژگی» به عنوان یک خصیصه و الگوی رفتاری است که به صورت تکرار شونده به شکل عادت در آمده است. همچنین از نگاه فسیونه ویژگی‌های اندیشمند انتقادی به صورت «مجموعه‌ی گرایش‌ها، فضیلت‌ها و عادات ذهن» تعریف شده است.
ویژگی‌های اندیشمند انتقادی در ابتدا توسط پیتر فسیونه به دو گروه تفکیک شده بود:
 الف- رهیافت‌هایی برای زندگی به طور کلی
 ب- رهیافت‌هایی برای پرداختن به موضوعات خاص
هر یک از این دو گروه خود شامل چندین زیر گروه می‌شدند که در نهایت این دو دسته ویژگی به صورت هفت ویژگی کلی ارائه شد:
ذهن باز
تحلیل‌گری
انتظام فکری
کنجکاوی
خردمندی (بلوغ فکری)
حقیقت‌جویی
اطمینان به عقلانیت و تعقل خود
شرح کلی هر یک از این ویژگی‌ها که شامل چندین زیرمجموعه هستند در این کتاب به تفصیل بیان شده که قابل تامل و توجه است....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

درآمدی بر تفکر انتقادی

  • ناشر: دات
  • کد کتاب: 94631 - 4/5
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال
  • 315,000ریال

برچسب ها: حسن قاضی مرادی, تفکر, تفکر انتقادی, جامعه شناسی فلسفی, تفکر, کتاب درآمدی بر تفکر انتقادی