منو
سبد خرید

درآمدی انتقادی بر تحلیل سیاسی

درآمدی انتقادی بر تحلیل سیاسی
درحال حاضر موجود نمی باشد
درآمدی انتقادی بر تحلیل سیاسی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133866 - 106/3
  • وزن: 0.50kg
0 ریال

درآمدی انتقادی بر تحلیل سیاسی

نویسنده: کالین های
مترجم: احمد گل محمدی
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 483
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

علایق و دغدغه‌های روزافزون نسبت به شناخت امر سیاسی ــ رویدادها، تحولات، فرایندهای کم‌وبیش سیاسی ــ رونق‌بخش بازار تحلیل‌های سیاسی پرشمار و گوناگون بوده است. هرساله بر کتاب‌ها و مقالاتی که موضوع و هدف آن‌ها، به‌نوعی، شناخت امر سیاسی است افزوده می‌شود. اهمیت فزاینده شناخت امر سیاسی از سویی، و پرشماری و گوناگونی سرسام‌آور این‌گونه آثار از سوی دیگر، این پرسش بنیادین را، که همواره دغدغهٔ سیاست‌پژوهان و علاقمندان سیاست بوده است، مطرح می‌سازد: تحلیل سیاسی معتبر چه ویژگی‌هایی دارد؟

کالین های استاد دانشگاه‌های معتبری مانند اِم. آی. تی، هاروارد و بیرمنگام و یکی از برجسته‌ترین نظریه‌پردازان و پژوهشگران این حوزه، می‌کوشد پاسخ مناسبی به این پرسش بدهد. برای انجام این مهم، او شماری مسائل بنیادی را شناسایی می‌کند که هر تحلیل سیاسی به نوعی با آن‌ها دست به‌گریبان است: تعریف امر سیاسی، مفهوم‌بندی قدرت، بحث ساختار کارگزاری، دگرگونی سیاسی، و جایگاه امر ذهنی در شناخت و تحلیل سیاسی در سراسر کتاب، کالین های پس از بیان مسائل بنیادی و بررسی رایج‌ترین مواضع معطوف به این‌گونه مسائل با استفاده از شکل، نمودار و جدول، موضع خود را هم بیان می‌کند.

از آن‌جا که بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی از موضع‌گیری شفاف نسبت به این‌گونه مسائل بنیادی طفره می‌روند، مطالعهٔ درآمدی انتقادی بر تحلیل سیاسی، هم برای نقد و ارزیابی تحلیل‌های سیاسی موجود به‌کار می‌آید، هم برای ارائه تحلیل سیاسی معتبر و مناسب.

یکی از موضوع‌های محوری کتاب حاضر، تفاوت کیفی میان موضوع علوم طبیعی و علوم اجتماعی و در صورت پذیرش این امر، دشواریِ داشتن نوعی علم قابل اعتماد و طبیعت‌گرا در مورد امر سیاسی بوده است. من به‌ویژه استدلال کرده‌ام که موضوع تحلیل دانشمندان علوم طبیعی از فرایند تحلیل جدا می‌ماند، ولی در حوزه تحلیل نظام‌های اجتماعی و سیاسی چنین نیست.

نظام‌های اجتماعی و سیاسی پر از کارگزاران آگاه و بازاندیش‌اند که می‌توانند در پرتو ــ و حتی در واکنش مستقیم به ــ نظریه‌های ارائه‌شده توسط تحلیل‌گران اجتماعی و سیاسی، در رفتار خود بازاندیشی کنند. در علوم طبیعی چنین پدیده‌ای وجود ندارد. ماده نمی‌تواند از قوانین گرانش سر باز زند. بنابراین برخلاف تحلیل‌گران سیاسی، دانشمندان علوم طبیعی دست‌کم از نظام‌هایی که مورد تحلیل قرار می‌دهند مستقل‌اند، هرچند دشواری‌های انباشت بی‌طرفانه حقایق عینی در این حوزه را هم، نباید دست‌کم گرفت. ولی با این ملاحظات، باید در برابر صرف‌نظر کردن از تحلیل سیاسیِ تجربی، بر این اساس که هوای نوعی علمِ آشکارا ناممکنِ امر سیاسی را در سر دارد، هر اندازه هم وسوسه‌انگیز باشد، مقاومت کنیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات