منو
سبد خرید

دختر یتیم ؛ فرح پهلوی ؛ دو جلدی

دختر یتیم ؛ فرح پهلوی ؛ دو جلدی
-11 %
دختر یتیم ؛ فرح پهلوی ؛ دو جلدی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 125842 - 104/2
  • وزن: 1.90kg
1,700,000 ریال
1,900,000 ریال

دختر یتیم

نویسنده: احمد پیرانی
ناشر: به آفرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1040
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - بعضی تصاویر رنگی

کتاب دو جلدی 'دختر یتیم' خاطرات و زندگی نامه فرح, ملکه سابق ایران و محمدرضا پهلوی است که اگر چه از زبان فرح روایت می شود, اما به گفته مولف, حاصل تدوین و ترجمه مجموعه ای از مطالب پراکنده روزنامه ها و کتاب های خاطرات و منابع مختلف است.

فرح, در جلد نخست, از دوران کودکی, زندگی و تحصیل در فرانسه, آشنایی و ازدواج با محمدرضا شاه, نقش و جایگاه زندگی اش به عنوان شهبانوی ایران, ورود به عالم سیاست و اقدامات سیاسی و اجتماعی اش سخن می گوید. کتاب با عکس هایی از فرح و محمدرضا پهلوی و برخی رجال سیاسی و درباری عصر پهلوی همراه است.

فرح پهلوی (زادهٔ ۲۲ مهر ۱۳۱۷ تهران) با نام اصلی فرح دیبا، معمار، نقاش، نویسنده، مترجم و همسر محمدرضا شاه پهلوی و شهبانوی ایران از ۲۹ آذر ۱۳۳۸ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بود. وی تا پیش از انقلاب ایران با عنوان سلطنتی «عُلیاحضرت شهبانو» خطاب می‌شد.

فرح دیبا پیش از ازدواج در مدرسه‌های ژاندارک و رازی تهران تحصیل کرد و برای ادامه تحصیل در رشته معماری به کشور فرانسه رفت و در کنار تحصیل به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تسلط پیدا کرد. در میانه دوران تحصیل، فرح به وسیله اردشیر زاهدی و شهناز پهلوی به محمدرضا پهلوی معرفی شد و این آشنایی سرانجام به ازدواج آن دو در ۳۰ آبان ۱۳۳۸ انجامید. پس از تاج‌گذاری، فرح پهلوی نایب‌السلطنه و شهبانوی ایران شد.

در چهارچوب مسؤولیت‌های وی به‌عنوان شهبانوی ایران، دفتر مخصوص وی دارای چهار بخش آموزش و پرورش، بخش بهداشت و درمان، بخش رفاه اجتماعی و بخش فرهنگ و هنر بود. دفتر فرح پهلوی در زمینهٔ آموزش و بهداشت کودکان بی سرپرست و کودکان ایران فعال بود. پایه‌گذاری جمعیت کمک به جذامیان و به‌کده راجی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، موزه فرش ایران و موزه هنرهای معاصر تهران توسط این دفتر صورت گرفت. فرح پهلوی سعی داشت با سفرهای مکرر به شهرهای مختلف ایران نزدیکی بیشتری با عموم مردم داشته باشد.

 

فهرست

 مسافرت های خارجی
اشخاص و رجال سرشناس
دوستان و آشنایان
مسائل خصوصی فرح
حوادث انقلاب اسلامی
مهاجرت از ایران و زندگی در غربت
پایان زندگی شاه 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات