كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
دایره المعارف فارسی ؛ دایره المعارف مصاحب ؛ دو جلدی در سه مجلد

دایره المعارف فارسی 

نویسنده: غلامحسین مصاحب
ناشر: شرکت سهامی کتابهای جیبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 3571
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار:  1374~ 1356 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب 

جلد اول : چاپ سال ۱۳۴۵ - جلد دوم بخش اول : چاپ ۱۳۵۶ - جلد دوم بخش دوم : چاپ ۱۳۷۴

دایره المعارف فارسی عنوان دانش‌نامه‌ای سه‌ جلدی است که به ابتکار مؤسسه انتشارات فرانکلین ، به سرپرستی غلامحسین مصاحب و با مشارکت گروهی از نویسندگان و ویراستاران در ایران به زبان فارسی تدوین یافت. در سال ۱۳۳۵ مؤسسه فرانکلین به مدیریت همایون صنعتی‌زاده تصمیم به تهیه ترجمه  فارسی از دایرهالمعارف یک جلدی کلمبیا وایکینگ (چاپ نیویورک) گرفت. سرپرستی این کار به غلامحسین مصاحب سپرده شد.

اما غلامحسین مصاحب پس از بررسی دایره‌المعارف آمریکایی، ترجمه کامل آن را پاسخگوی نیازهای جامعه ایرانی و فارسی‌زبان ندانست، و طرحی نو درانداخت که بر اساس آن بیش از ۱۰٬۰۰۰ مقاله جدید درباره  جنبه‌های مختلف تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام تألیف شد و تعدادی از مقالات دانشنامه اسلام را عینا ترجمه و در خود قرار داده بود و در شناسنامه جلد اول، این اثر را کار مشترک تهران و نیویورک دانسته است .

دایره المعارف‌ها مانند لغتنامه‌ها و اطلس‌ها، از جمله کتاب‌های مرجع هستند، یعنی کتاب‌هایی که شخص برای کسب اطلاع کمابیش اجمالی در موضوع معین به آن‌ها مراجعه می‌کند. هیچگاه دیده یا شنیده نشده است که کسی یک دایره‌المعارف یا یک کتاب لغت را باز کند، و از اول تا آخر بخواند.

دایره المعارف‌ها کتاب خواندنی نیستند؛ بلکه هدف هر دایره‌المعارف اینست که وقتی محقق یا محصل یا خواننده‌ای عادی عنوان خاصی را می‌خواند یا می‌شنود و خود را راغب به کسب اطلاع در باب آن می‌بیند، بتواند بدون اتلاف وقت عنوان مورد نظر را در آن دایره المعارف بدست آورد....

فهرست

جلد اول : الف - س
جلد دوم بخش اول  : ش - ل
جلد دوم بخش دوم :ل - ی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دایره المعارف فارسی ؛ دایره المعارف مصاحب ؛ دو جلدی در سه مجلد

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 115196 - 59/0
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: غلامحسین مصاحب, دایره المعارف, دانستنیها, تاریخ زبان فارسی, تاریخ ادبیات فارسی, لغتنامه, فرهنگنامه, کتاب دایره المعارف فارسی, کتاب دایره المعارف فارسی ؛ دایره المعارف مصاحب ؛ دو جلدی در سه مجلد