منو
سبد خرید

دانش و هنر ؛ جهان اندیشه

دانش و هنر ؛ جهان اندیشه
-17 %
دانش و هنر ؛ جهان اندیشه
  • موجودی: موجود
  • مدل: 110687 - 13/4
  • وزن: 0.70kg
1,000,000 ریال
1,200,000 ریال

دانش و هنر ؛ جهان اندیشه

نویسنده: محسن هشترودی
ناشر: دهخدا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : در حد نو ~ نو


مروری بر کتاب

 هجده مقاله

گاهی بررسی تاریخ کیفیت تکوین حوادث، مفید به نظر می رسد. خواندن این مجموعه نیز شاید از این نظر بی فایده نباشد. این کتاب به هر حال به یک بار ورق زدن و بررسی می ارزد. بنگاه «دهخدا» برای اولین بار در سال به این کار همت گماشت و من از بذل توجه مدیر و موسس آن آقای عظیمی که حق دوستی بر من دارد، متشکر. با همه سعی و کوششی که در غلط گیری صرف شد کتاب از این نقیصه خالی نیست.

...مکاتب هنری جدید فی المثل از نقاشی شیوه امپرسیونیستم یا سوررئالیسم یا اکسپرسیونیسم که هر یک به نحوی در ادبیات موثر بوده اند، در هنرهای مختلف یک سان بروز نکرده است. خصوصا دوران تاثیر آن ها در این هنرها کم و بیش کوتاه بوده و اثری پردوام و پا برجا (جز در «موسیقی» و معماری و مجسمه سازی) باقی نگذاشته است.

«موسیقی» و معماری که از نظری در دو طرف سلسله زنجیر هنرها واقع است، بیش از سایر رشته‌های هنری توسعه و تکامل یافته و سبک‌های نو (هرگاه در آن ها رخ داده باشد) اثری پا برجاتر در آن ها نهاده است. در صورتی که در سایر رشته‌ها، خصوصا در نقاشی و بالاخص ادبیات با اینکه این سبک ها بسی متنوع و گاهی هم بسیار متجدد بوده است، چنین اثری مشهود نیست.

«موسیقی» و معماری، تقریبا از همان زمان های قدیم بیش تر بر موازین علمی منطبق بوده است، چون در «موسیقی» نسبت‌های گام‌های موزون و در معماری آشنایی بر قوانین و نسبت‌های هندسی، این هنرها را جنبه فنی بخشیده است. در حالی که در نقاشی و ادبیات و سایر رشته‌های هنری هنوز قواعد ثابت و مسلمی پدید نیامده است و شاید تصور وضع چنین قواعدی نیز اندیشه ای خام و نا به سامان باشد. مراد از نقاشی در این مقال هنر رنگ آمیزی و پیکرنگاری است که فارغ از عین متحیز در نظر گرفته شود وگرنه عکاسی (با تکاملی که عکاسی ملون در آن رخ داده است) در این مقصود تواناتر و صادق تر است.

 

فهرست

تاثير علوم در ادبيات و هنر
نقد علمي و نقد هنري
تكامل حيات علمي
سرنوشت و تكامل
خوش بيني و بدبيني
علوم و اصل عليت
نقد شعر
قوانین طبیعی و قوانین وضعی
تعارضات منطقی
واقعیت فیزیکی جهان نسبیت انیشتین
اشاره ای بر سمانتیک یا علم دلالت
معنای مختلف افعال بودن و داشتن
دنیای جدید داشتن
انسان زمینی یا موجود کیهانی
و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.