دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

دانش و قدرت

دانش و قدرت

نویسنده: میشل فوکو
مترجم: محمد ضمیران
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 210
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 _1393 - دوره چاپ: 9 _ 7

 

مروری بر کتاب

فوکو را می توان نقاد دورۀ مدرن دانست که همواره با بهره گیری از علوم متفاوت بسیاری سعی در نشان دادن رابطۀ حاکم میان قدرت، دانش و حقیقت و ذهنیت دارد. او با نقد فلسفۀ روشنگری و مفاهیمی چون آزادی و عقلانیت و… که در آن مورد تأکید قرار می گیرد، به نقد مدرنیته پرداخته است.

برای شناخت آراء و عقاید فوکو نیاز به شناخت رهیافت ها و روش خاص او در بررسی و فهم پدیده های فرهنگی-فلسفی است. کتاب «میشل فوکو: دانش و قدرت»، سعی در پرداختن به همین امر و دست دادن شناختی از آثار او و نحوۀ نگرش او به مسائلی چون جنسیت، سیاست، جنون، مراقبت و تنبیه و… دارد. این کتاب کم حجم را که نشر هرمس چاپ کرده، کتابی با نثری نسبتا روان و مناسب برای شناخت آراء و اندیشه های فوکو است، که در حوزه های علوم گوناگون انسانی و اجتماعی و از جمله در مبحث سیاست منبعی مفید محسوب می شود.

فوکو در آثار خود کوشیده است ثابت کند که وقتی علم و قدرت در گردونه نهادی قرار گیرد، ماهیت عینی و برون ذات می‌یابد و انسان‌ها در این راستا به شی بدل می‌شوند. وی با راهبردهای افرادی چون لویی اشتراوس، ژان لاکان و لویی آلتوسر همصدا بود که بر نوعی گذر از گرایش‌های اومانیستی و ذهن‌مدار تأکید داشتند.

این کتاب تحلیلی است بر آثار میشل فوکو، از جمله:

تاریخ دیوانگی در عصر کلاسیک
مراقبت و مجازات
بیماری‌های روانی در روان‌شناسی
نیچه- تبارشناسی
تاریخ.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات