کتاب دانش نامه نظریه های ادبی معاصر فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات آگه

دانش نامه ی نظریه های ادبی معاصر 

نویسنده: ایرنا ریما مکاریک
مترجم : مهران مهاجر,محمد نبوی
ناشر: آگه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 594
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 
 

دانش‌نامه‌ي نظريه‌هاي ادبي معاصر كتاب مرجعي است كه مي‌كوشد مهم‌ترين نظريه‌هاي ادبيِ سده‌ي بيستم را در قالب مقاله‌هايي كوتاه و فشرده معرفي كند. مدخل‌هاي اين دانش‌نامه به صورت الفبايي مرتب شده‌اند و هر يك به معرفي نظريه، اصطلاح يا حوزه‌اي خاص مي‌پردازد و حتي‌الامكان مي‌كوشد تا تصوير روشني از هر يك به دست دهد.

در غالب مدخل‌هاي كتاب نگرش و شيوه‌اي انتقادي در پيش گرفته شده است. به اين معني كه نويسنده‌ي هر مدخل كوشيده است به دور از هر گونه قطعيت‌نگري، سويه‌هاي گوناگون موضوع را بررسي كند، رابطه‌ي آن را با ساير ديدگاه‌ها و اصطلاحات روشن نمايد، قوت و ضعف‌هاي آن را آشكار كند و جايگاه آن را در گفتمان ادبيِ امروز نشان دهد.

در اين فرهنگ، هم رويكردهاي گوناگون به ادبيات مانند «صورت‌گرايي روسي»، «نقد روان‌كاوي»، «نقد پديدارشناختي»، «نقد فمينيستي»، «نقد ماركسيستي»، و «هرمنوتيك» معرفي شده‌اند؛ هم مفاهيم مهمي كه در اين عرصه به كار رفته‌اند، نظير «آشنايي‌زدايي»، «ايدئولوژي»، «اپيستمه»، «گفتمان»، «متافيزيك حضور»، و «نشانه»؛ و هم حوزه‌هاي گوناگون بررسي‌هاي ادبي، مانند «سبك‌شناسي» و «ادبيات شفاهي»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دانش نامه نظریه های ادبی معاصر

  • ناشر: آگه
  • کد کتاب: 83883 - 108/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ایرنا ریما مکاریک, مهران مهاجر, محمد نبوی, مقالات ادبی, نقد ادبی, دانشنامه ادبی, نظریه های ادبی, مکاتب ادبی, کتاب دانش نامه نظریه های ادبی معاصر