کتاب دانشوران بجنورد فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی، مرکز انتشارات علمی

دانشوران بجنورد

نویسنده: علی اکبر عباسیان - احسان سیدی زاده
ناشر: دانشگاه آزاد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 204
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

بجنوردی، آقا میرزا حبیب ا…

از فضلا و نویسندگان معاصر محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار ساکن در قریه بزنجرد بود. او یک بار به جرم آزادی‌خواهی از طرف حکام وقت دستگیر شد و پس از مدتی آزاد گردید. آقا میرزا حبیب ‌ا...عالمی فاضل و معمر و محل رجوع امور شرعیه بود. حجت‌الاسلام میرزا محمود شریعت، فرزند آقا میرزا حبیب ا...بوده است. از وی کتابی با نام «لغت نامه» دست نویسی باقی است.

امامی، (سید) رضا

سید رضا، فرزند سید حسن امامی در سال 1302 شمسی در شهر بجنورد متولد و در 18 خرداد  1332 بدست شخص ناشناسی کشته شد. او نویسنده‌ای توانا بود و اشعاری با محتوای  اجتماعی، سیاسی و طنز از وی باقی است. بر سنگ گور او واقع در معصوم‌زاده بجنورد، این ابیات نوشته شده است


اینک خاک سیهش بالین است     
زاده پاک رسل یاسین است
اسم او بود رضا، راضی از او گشت خدا
راه ارضای خدا، عاقبتش تأمین است
به ستم گشت شهیدا و به جوانی و بهار
       چه توان کرد که چرخ و فلک آیینش این است
بعد او گر نگری تا به ابد بر دل ما        
                 به فراغش همه ماتم‌زده و غمگین است….


در این‌جا قسمتی از مقاله رضا امامی را که به مناسبت بعثت حضرت محمد (ص) نوشته شده است، (سال 1331 هجری شمسی) نقل می‌کنیم:

حضرت محمد در مدت کوتاهی با تمام مصائب والم، توانست در زیر لوای «قولو لا‌اله الا الله تفلحوا» حقایق بشری را، به سمع جهانیان برساند. اما طولی نکشید که آفتاب سعادت همگان در دل «تیره شب مرگ» فرو رفت. لازم بود که نور خورشید اسلام در صفحه رخسار ماه‌های دوازده‌گانه تجلی کند. این بود که دوازده نفر از اولاد او در چرخ فلک زندگی به کار افتادند، سر سلسله و سپهسالار بزرگ آنان علی (ع) و بعد از او، ده تن از اولادش با تیرگی‌ها مبارزه کردند.

یازده‌تن از این بزرگواران به دست بد‌خواهان خلق شربت ناگوار مرگ را نوشید‌ند، اما مدار گردش چرخ که از دوازده ماه تجاوز نمی‌بایست کرد، ناچار ماه دوازدهم را از نظر جنایت‌کاران مخفی نهفت. تا وقتی که مردم از تاریکی وحشت‌زا، از تلخی و تلخ‌کامی متجاسرین و دزدان غارتگر به شکوه آیند. اگر انتظار فرج او را داریم بیایید دست اتحاد و اتفاق به یکدیگر داده با بیرحمی، جور و بیگانه پرستی مبارزه کنیم. تنها تشکیل مجالس و تزیین محافل دردی دوا نمی‌کند. باید عملاً دوستدار امام زمان بود و از او پیروی کرد.

سید حسن بجنوردی

سید حسن ( 1315 ـ 1395 )‌ فرزند علی اصغر معروف به آقا بزرگ، فقیه فیلسوف حکیم، ادیب شاعر و نویسنده شیعی امامی و یکی از برجسته‌ترین شخصیتهای حوزه علمی نجف. در خراشا از توابع بجنورد بزاد و در همانجا رشد یافت. در بجنورد به تحصیلات مقدماتی پرداخت و در سال 1330 ق به مشهد رفت.

وی در آنجا علوم عقلی و نقلی را نزد کسانی چون حاج فاضل خراسانی، شیخ آقا بزرگ حکیم ـ شاگرد با واسطه حاج ملاهادی سبزواری به خواند و ادبیات را نزد ادیب نیشابوری اول فرا گرفت. در سال 1342 ق برای استفاده از حوزه علمی نجف‌ رهسپار عراق شد و محضر استادانی بزرگ چون آیت الله سید ابوالحسن اصفحانی، میرحسین نایینی و آقا ضیاء‌الدین عراقی به تکمیل تحصیلات خود پرداخت با حافظه شگرف و احاطه‌ گسترده‌ای که بر ادبیات فارسی و عربی، حکمت و کلام و تفسیر و حدیث و فقه و اصول و اصول و اغلب رشته‌های معارف اسلامی و فلسفه آن داشت، بزودی به عنوان یکی از برجسته‌ترین مدرسین و مجتهدان حوزه نجف شهره گشت، چنانکه پس از در گذشت آیت‌الله بروجردی به سال 1380 ق ، مرجعیت عامه او برای شیعیان جهان مسلم گشت لیکن چون فیلسوفی آزاد و آزاد اندیش بود خود را از مرجعیت کنار کشید و به تحقیق و تألیف و تدریس و گوشه‌نشینی گرایید. البته گروه فراوانی از شیعیان او را به عنوان مقلد خود برگزیدند. درباره وی گفته شده است که صد هزار بیت شعر عربی و فارسی حفظ بود و حتی در محافل خصوصی به صورت گسترده از اشعار جلال الممالک ایرج میرزا بهره می‌جست و سیل آسا اشعار این شاعر معاصر یا بزرگانی چو مولوی و فردوسی و ناصر خسرو را خواندن می‌گرفت و حاضران را به اعجاب و آفرین وا می‌داشت.

گویند دیوان خاقانی و منوچهری را نیز تماماً از بر بود. او پس از سالیان دراز تدریس و تحقیق، آثار ارزشمندی از خود به جای گذاشت که برخی بدین گونه است: القواعد الفقهیه منتهی الاصول، چاپ نجف 1379 ق 484 صفحه: ذخیره المعاد؛ حاشیه العروه الوثقی؛ رساله فی الرضاع: رساله فی اجتماع الامر و النهی؛ کتاب فی‌الحکمه یا قولنا فی الحکمه که شرح است بر الاسفار الاربعه صدرالمتألهین؛ رساله‌علمیه. مرحوم سید حسن بجنوردی در نجف بدرود زندگی گفت و در صحن مطهر امیرالمؤمنین (ع) در جوار آرامگاه آیت الله سید ابوالحسن موسوی اصفهانی به خاک سپرده شد. از او شش فرزند به جای مانده‌اند: مهدی، جواد (‌م 1362ش)‌، محمد، کاظم، فاطمه و طاهره؛ دایره المعارف بزرگ اسلامی زیر نظر فرزند او کاظم موسوی بجنوردی منتشر می‌شود.

سید اسماعیل حسینی

سید اسماعیل حسینی فرزند سید« محمد سلطان الذاکرین در سال 1282قمری در بجنورد به دنیا آمد. بعد از تحصیلات مقدماتی در بجنورد به نجف رفته و به درجه اجتهاد رسید. سپس در رشته طب تحصیلات خود را پی‌گرفت و در سال 1329(ه.ق) در مشهد مطبی گشود و همزمان با معالجه بیماران به تدریس علم علم طب پرداخت.

قوام الحکما دانشمندی متفکر و مخترعی سخت کوش بود. او به زبان عربی و فرانسه تسلط کافی داشت وی به خون‌شناسی تحقیقات بسیار انجام داد و به رشته فیزیک علاقمند شد، از جمله اختراعات او سه حرفه‌ای بود که بدون نیاز به سوخت یا نیروی محرکه حرکت می‌کرد. ایشان همچنین دستگاهی ساخت که با قرار دادن برابر دست اشخاص نوعی گروه خونی خاص را جستجو می‌کرد. وحتی یکسال پیش از مرگش به اختراع دستگاهی مشابه کامپیوتر نایل آمد. یک سر این دستگاه که به شکل لوله‌ای مدرج بود در رست بیمار قرار می‌گرفت و در سر دیگر آن انواع داروها آزمایش می‌شد، دستگاه علایم منفی یا مثبت نشان می‌داد موثر را تعین می‌کرد.

وی 14 جلد تالیف داشته که از جمله آثارش کتاب «الوجیزه نیریه» عربی است. قوام الحکما در سال 1325شمسی در گذشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دانشوران بجنورد

  • 60,000ریال

برچسب ها: علی اکبر عباسیان, احسان سیدی زاده, تاریخ بجنورد, بزرگان ایران, کتاب دانشوران بجنورد