کتاب دانشنامه هنرمندان ایران و جهان اسلام ؛  از مانی تا معاصرین کمال‌الملک فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای جهان انتشارات هیرمند

دانشنامه هنرمندان ایران و جهان اسلام

نویسنده: عباس سرمدی
ناشر: هیرمند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1080
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

 از مانی تا معاصرین کمال‌الملک

هنرمند انسانی است از تبار پیام دهندگان و کارش در طول تاریخ قوام بخشیدن به زندگی و فرهنگ است. در واقع هنرمندان تاج افتخار هر ملت اند. کشور ما ایران سرزمین بزرگ این نام آوران بوده است و اینان چنان قوامی به فرهنگ بخشیدند که هیچ تهاجمی نتوانسته است حتی فرهنگ خویش را برابر آن حفظ نماید، آنان عرب و مغول و ترک و هند را به رنگ خود درآوردند و او را مبلغ فرهنگ پارسی خویش نمودند.

در فرهنگ حاضر، هنرمندان ایرانی ؛ اعم از کتیبه‌نویس، معمار، حجار، قلمزن، نقاش و ... ، از زمان مانی تا عصر کمال‌الملک معرفی می‌شوند .این فرهنگ براساس الفبا تدوین شده و ذیل نام هر هنرمند شرح مختصری از زندگی و آثار او ذکر گردیده است .در پاره‌ای موارد نیز تصویری از آثار شخصیت مورد نظر به طبع رسیده است .

در مقدمه این کتاب درآمدی بر هنر در روند تاریخ شامل هنر معماری در ایران معرفی هنر نگارگری و کتاب‌آرایی و سپس به بررسی خط و خوشنویسی در ایران پرداخته و کوشیده تا نام هنرمندان نام‌آور ایرانی و همچنین هنرمندان گمنامی که ممکن است در زمان خود به شهرت نرسیده باشند را در این کتاب ذکر کند تا یاد و نامشان در هنر ایران همیشه زنده بماند.

او با معرفی هنرمندان تاریخچه زندگی آنها و معرفی آثارشان و محل‌هایی که از آثار آنها نگهداری می‌شود راهی برای دانش‌پژوهان باز کرده تا بتوانند به‌راحتی به مطالبی که می‌خواهند دسترسی پیدا کنند. وی در سال اخیر به تکمیل این کتاب پرداخته بود تا هر چه کامل‌تر در اختیار عموم قرار گیرد ولی متسفانه عمرشان کفاف چاپ مجدد این کتاب را به او نداد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دانشنامه هنرمندان ایران و جهان اسلام

  • ناشر: هیرمند
  • کد کتاب: 79823 - 79/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عباس سرمدی, هنرمندان ایران, تاریخ هنر ایران, معماری, نقاشی, حجاری, کتاب دانشنامه هنرمندان ایران و جهان اسلام