کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
دانتون

دانتون

نویسنده: رومن رولان
مترجم: علی اصغر خبره زاده
ناشر: تیراژه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 176
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1366 

کیفیت : درحد نو ~ نو
 

مروری بر کتاب 

رولان در 1898 "نمایشنامه گرگها،در 1900 دانتون و در 1902 چهاردهم ژویه را برصحنه آورد که هرسه در مجموعه‌ای به نام "تئاتر انقلاب" Le Theatre de la Revolution فراهم آمد. دانتون از حیث مطلب غنی‌تر و عمیق‌تر از دو نمایشنامه دیگر به شمار می‌آید که در آن اختلاف عقیده "روبسپیر" Robespierre و دانتون مرد بزرگ انقلاب نشان داده شده که به اعدام دانتون منجر گشته است....

ژرژ ژاک دانتون مبارز انقلابی فرانسه در 25 اوت 1759م در فرانسه به دنیا آمد. وی در ابتدا به فراگیری علوم مذهبی پرداخت اما چون با محیط آموزشگاه‏های مذهبی سازش نداشت، در یک مدرسه غیرمذهبی به تحصیل مشغول شد.

دانتون پس از به پایان رساندن این دوره، به خواندن زندگی مورخین و رجال قدیمی روم پرداخت و تحت تأثیر جمهوری خواهان روم قرار گرفت. وی پس از چندی راهی پاریس شد و با فراگرفتن علم حقوق، به کار وکالت روی آورد. دانتون همواره از مردم تهی‏دست و فقیر و محروم طرفداری می‏کرد تا این که به شهرت رسید.

وی قبل از وقوع انقلابِ کبیر فرانسه، فعالیت‏های سیاسی خود را آغاز کرد و با اتخاذ مواضع ضد حکومت سلطنتی، مورد توجه انقلابیون این کشور قرار گرفت.

دانتون اعتقاد داشت که شاه و درباریان را باید زندانی کرد که این امر مخالفت گروه‏های تندرو را که معتقد به اعدام شاه بودند، برانگیخت. دانتون در جریان انقلاب فرانسه، در روز دهم اوت 1792م در راس گروهی از انقلابیون مسلح، به محل اقامت خانواده سلطنتی حمله برد و در صدد دستگیری لویى شانزدهم برآمد. او در دوران انقلاب فرانسه مشاغل مهمی یافت و در شمار سران انقلاب جای گرفت.

دانتون پس از پیروزی انقلاب، مدیر اصلی دفاع ملی در فرانسه و کارگردان محاکمات انقلابی بود که سیاستی خشن را تعقیب می‏کرد و ترور را وسیله‏ای موقت برای حکومت می‏دانست. با این حال پس از چندی بین دانتون و روبسپیر رئیس کنوانسیون و یکی از رهبران عمده انقلاب فرانسه اختلاف نظر روی داد و به جدایى آن دو انجامید.

پس از مدت کوتاهی، روبسپیر حتی به دانتون به عنوان دوست نزدیک و همکار قدیمی خود هم رحم نکرد و دادگاه انقلابی پاریس در یک جلسه کوتاه، حکم اعدام او چند تن از پیروان وی را که به دانتونیست معروف شده بودند صادر کرد. در پنجم آوریل 1794م، در 35 سالگی به تیغ گیوتین سپرده شد و جان داد.

با این حال، دوران حکومت روبسپیر دوام چندانی نیافت و کمتر از چهار ماه بعد سر روبسپیر نیز زیر تیغ گیوتین از تن جدا شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دانتون

  • ناشر: تیراژه
  • کد کتاب: 75904 - 16/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: رومن رولان, ژرژ ژاک دانتون, نمایشنامه فرانسوی, داستان های فرانسوی, انقلاب فرانسه, کتاب دانتون