منو
سبد خرید

داستان پدماوت

داستان پدماوت
درحال حاضر موجود نمی باشد
داستان پدماوت
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 92/5 - 104133
  • وزن: 0.68kg
0 ریال

داستان پدماوت
نویسنده: ملاعبدالشکور بزمی
مترجم: امیرحسین عابدی
ناشر: بنیاد فرهنگ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 226
اندازه کتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1350
کد کتاب: 104133

 

مروری بر کتاب
ادبیات تطبیقی دانشی است که با یافتن وجوه مشترک به بررسی احتمال تاثیرگذاری و تأثیر­پذیری دو یا چند اثر ادبی که به قلمروهای ملی ادبی متفاوت تعلق دارند، و نیز تحلیل و آشکارداشت چند و چون این تأثیر و تأثر، می­پردازد. این تطبیق­ها معمولا در بستر دو زبان صورت می­گیرد اما متغیرهای دیگری همچون زمان و زمینه­های فرهنگی و اجتماعی خلق آثار، تفاوت در شیوه­های زیستی و جغرافیای فرهنگی را نیز دربرمی­گیرد.

در پژوهش­­های تطبیقی روایت­ ­شناختی، وجوه مشابه و متفاوت درونمایه­هایآثار، شیوه­ها و عناصر روایتگری بررسی می­شود.خسرو و شیرین نظامی و نظیره­ی آن پدماوت عبدالشکور بزمی دو منظومه­ی بزرگ ایرانی و هندی­اند که در ساختار روایی تشابه­ها و تفاوت­هایی دارند.

هر دو اثر از حوادث و شخصیت­های تاریخی مایه گرفته­اند اما روایت نظامی به داستان و روایت هندی به تاریخ متمایل­تر است. از نظر زاویه دید، راوی داستان نظامی دانای کل مطلق و راوی منظومه هندی دانای کل خنثی است. هر دو منظومه از زمان تقویمی و حسی بهره­ گرفته­اند اما زمان تقویمی در آنها قوی­تر است.

در انتقال زمانی و مکانی روایت دو منظومه شباهت­ها و تفاوت­هایی وجود دارد. توصیف مناظر طبیعی، مراسم رزم و بزم، و اشخاص در اشکال مختلف در هر دو منظومه نقش مهمی در واقع­نمایی دارد.

...پروفسور عابدی، ادیب، نویسنده و مترجم، از چهره های فرهیخته و صاحب نام زبان فارسی در جهان سال 1921 م - 1300 ش، در شهر غازی پور ایالت اترپرادش متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در شهر لکهنو و دبیرستان را در بنارس به پایان رساند. سپس وارد دانشگاه آگره شد و دوره لیسانس تا دکتری را در همین دانشگاه گذراند و به دریافت دانشنامه دکتری در ادبیات فارسی نائل شد.

او برای تقویت توان علمی خود و درک محضر استادان صاحب نام به ایران سفر کرد و در سال 1955م - 1334ش، در دوره دکتری ادبیات فارسی دانشگاه تهران ثبت نام کرد و به تحصیل پرداخت. پس از اخذ مدرک دکتری به هند برگشت و در دانشگاه دهلی به تدریس زبان فارسی و اردو پرداخت و سال 1969 م - 1348ش، چون کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه دهلی دائر شد، دکتر عابدی با رتبه استادی، به ریاست شعبه فارسی و عربی دانشگاه دهلی انتخاب شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات