كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
داستان های قرآن در تفسیر المیزان

داستان های قرآن در تفسیر المیزان

نویسنده: محمدباقر ملکیان
ناشر: اسوه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 865
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

از نگاه علامه طباطبایی در تفسیر المیزان قصه های قرآن حاوی حوادثی از گذشته است که ذکر آنها می تواند وسیله هدایت انسان باشد. به همین روی بسا قسمت های یک قصه در مواضع مختلف قرآن پراکنده شده است. روش علامه در بیان داستانهای قرآن چنین است که آیات پراکنده مربوط راگردآوری می کند و صورت کامل آنها را ارایه می نماید.

نیز چنانچه درروایات اطلاعاتی درباره داستانها آمده باشد و با قرآن و عقل و طبع سلیم مخالفتی نداشته باشد، نقل آنها را بی اشکال می شمارد.  البته یادآور می شودکه این اخبار آحادند و جز در احکام حجیت ندارند، در میان قصه ها پاره ای اخبارخرافی واسرائیلی نیز از سوی مسلمانان یهودی الاصل مثل کعب الاحبارراه یافته است که علامه نقل آنها را جایز نمی داند. درمقاله حاضر با عنایت به آنچه آمد، قصه های یوسف، سلیمان،یونس،هاروت و ماروت در تفسیرالمیزان بررسی شده است.

محتوای اصلی این اثر به تجزیه و تحلیل و حکمت‌های نهفته در داستان‌ها و قصص قرآنی اختصاص داشته و تفسیری از مهمترین داستان‌های مندرج در قرآن بر اساس تفسیر میزان ارایه شده است. در ابتدای کتاب فلسفه پرداختن به داستان و سرگذشت در فرهنگ‌های مختلف به ویژه فرهنگ قرآنی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و پس از آن داستان‌های قرآنی مانند:

داستان آدم و حوا
اخراج شیطان از بهشت
داستان ادریس
طوفان نوح
هود و قوم ثمود
صالح و قوم عاد
لوط
ابراهیم
ذوالقرنین
یوسف
ایوب
شعیب
موسی و قوم بنی اسرائیل
اسماعیل
لقمان حکیم
الیاس
شعیب
داود
سلیمان
ذوالکفل
یونس
ذکریا
یحی
عیسی
اصحاب رس
اصحاب کهف
اصحاب فیل و داستان‌هایی از دوران رسالت پیامبر اسلام(ص) نقل شده است.

نگارنده ضمن نقل این داستان‌ها، آیات و روایات متناسب با آنها را نیز بیان نموده و از این منظری تفسیری اجمالی از محتوای آنها ارایه نموده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

داستان های قرآن در تفسیر المیزان

  • ناشر: اسوه
  • کد کتاب: 104595 - 41/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمدباقر ملکیان, علامه طباطبایی, داستان های مذهبی, داستان های قرآن, داستان های پیامبران, داستان های دینی, المیزان, کتاب داستان های قرآن در تفسیر المیزان