كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
داستان های زنان

داستان های زنان

نویسنده: جلال آل احمد
ناشر: فردوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 88
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 2

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

 

حکایت شوهر آمریکایی شرح درد دلهای زنی است که بر حسب شور و حال جوانی به طور ندانسته تن به ازدواج با یک مرد آمریکایی می دهد و از بابت غربزدگی و عادت نمودن به زندگی فرنگی مآبانه که نتیجه سرایت اخلاق لادینی همسرش می بود شکوه ها دارد ...

«... ودکا؟ نه متشکرم، تحمل ودکا ندارم اگر ویسکی باشد حرفی ... فقط یک ته گیلاس، قربان دستتان. نه! تحمل آب را هم ندارم. سودا دارید؟ حیف! آخر اخلاق آن سگ کثافت به من هم اثر کرده ...»

آن زن در دنباله حرف خویش با مخاطب با ذکر پز و افاده های مردانی که ادعای «فرنگی» بودن همسران خویش را دارند این چنین رشته کلام را به دست می گیرد:

«... این همه جوان درس خوانده توی مملکت ریخته. این همه دکتر و مهندس ... اما آخر آن خاک بر سرها هم هی می روند زنهای فرنگی می گیرند یا آمریکایی. دختر پستچی محله شان را می گیرند، یا فروشنده سوپرمارکت سر گذرشان را یا خدمتکار دندان سازی را، که یکدفعه پنبه توی دندانشان کرده و آن وقت بیا و ببین چه پز و افاده ای! انگار خود سوزان هیوارد است یا شرلی مک لین یا الیزابت تایلور ...!»

در این میانه مخالفت و بهانه گیریهای مادربزرگ با این وصلت نامیمون از زبان آن زن شنیدنی است:

«... شوهرم غروب که از کار برگشت قضیه «جنگ استقلال» را با هاش در میان گذاشتم یعنی دختره که رفت من همین جور تو فکر بودم یا با دوست و آشناهای ایرانی ام تلفنی مشورت می کردم. اول یاد آن روزی افتادم که به اصرار برم داشت برد دیدن مسگرآباد قبل از عروسی خودمان. عین اینکه می رویم به دیدن موزه گلستان! من اصلاً آن وقت نمی دانستم مسگرآباد چیست و کجاست؟! گفتم: که اگر او نبود من خیلی جاهای همین تهران را نمی شناختم و آن روز هم من که بلد نبودم، شوفر اداره اشان بلد بود و مثلاً من مترجم بودم و هی از آداب کفن و دفن می پرسید من هم که نمی دانستم شوفره هم ارمنی بود و آداب ما را بلد نبود اما رفت یکی از دربانهای مسگرآباد را آورد که می گفت و من ترجمه می کردم. من آن وقت اصلاً سر در نمی آوردم که غرضش از این همه سؤال چیست؟... اما یادم هست که مادربزرگم همین قضیه را بهانه کرده بود برای غر زدن که چه معنی دارد؟ مردکه بی نماز آمده خواستگاری دختر مردم و آن وقت برش می دارد می بردش مسگرآباد!...

فهرست

گنج
سمنوپزان
شوهر آمریکایی
بچه مردم
گناه
زن زیادی
لاک صورتی
خانم نزهت الدوله

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

داستان های زنان

  • ناشر: فردوس
  • کد کتاب: 98089 - 201/4
  • موجودی: در انبار
  • 90,000ریال

برچسب ها: جلال آل احمد, داستان های کوتاه فارسی, کتاب داستان های زنان