منو
سبد خرید

داستان های امثال

داستان های امثال
داستان های امثال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 125021 - 108/8
  • وزن: 1.50kg
2,000,000 ریال

داستانهای امثال

نویسنده: حسن ذوالفقاری
ناشر: مازیار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 948
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ:  5

 

مروری بر کتاب 

داستانهاي فولكلور ايران

 داستان های امثال دربرگیرنده ی ۲۵۰۰ داستان مثل از ۱۳۰ منبع است. این مجموعه حاوی داستان هایی است که درباره ی ریشه ی ضرب المثل های فارسی ساخته شده است. منبع این داستان ها بخشی متون ادب فارسی چون مثنوی مولوی، قابوسنامه، کلیله و دمنه، مرزبان نامه، انوار سهیلی، آثار عطار، سیاست نامه، حدیقه الحقیقه و ده ها اثر کلاسیک فارسی و کتاب های امثال فارسی و کتاب های و حکم فارسی و محلی است.

بخشی از این داستان ها بر ساخته ی عوام است که از آنها دو یا چند روایت وجود دارد. این کتاب در نوع خود جامعه ترین مجموعه داستان های مربوط به ضرب المثل هی فارسی است که میتواند منبع مهم و اساسی در این زمینه به حساب آید. مطالعه ی داستان های شیرین و پرجاذبه و طنزآمیز این کتاب ما را با بخشی از فکر و فرهنگ ایرانی و اندیشه ها و حکمت های مردمی آشنا ساخته و دورنمایی از زندگی ایرانی را برایمان ترسیم میکند و خاطرات خوشی را برای همیشه در ذهن ما باقی میگذارد.

یکی از مظاهر فرهنگ و تمدن و ادبیات هر کشور امثال و حکم و کلمات قصار و پر مغزی می ­باشد که از دهان بزرگان علم و ادب و یا مردم عامی آن دیار تراوش کرده است. در زبان فارسی بیش از هر زبان زنده­ی دنیا مثل و حکمت است که هر کدام دارای یک جهان ذوق و اندیشه و حلاوت و حسن تعبیر در ادای مقصود آن می­ باشد، به کار رفته است. ارسطو هزاران سال پیش از این، معتقد بوده است که امثال و حکم در حُکم خوشه­ های حکمت باستانی می­ باشد که در پرتو ایجاز، درستی و صواب از خطر نابودی در امان مانده است  .

حکمت­ های امثال یا داستان­ه ای امثال که معمولا به صورت روایت و داستان نقل شده است آیینه­ ی زندگی و اخلاق عمومی است همچنان که مثل­ ها مثل آیینه­ ی تمام­ نمای زندگی و حیات مادی و معنوی سازندگان آن­هاست. داستان­ های امثال نیز چنین است. در قالب یک داستان ساده­ ی مثلی، افکار بلند و جذابی را می­ بینیم که حتی با آثار بهترین نویسندگان و شاعران به لحاظ انتقال پیام­ های ارزشی و اخلاقی و اجتماعی برابری می­ کند و شاید دلنشین­ تر از آن هستند زیرا از دل همین مردم ساده­ دل بر زبانشان جاری گشته و لاجرم بر دل م ی­نشیند .    

انعکاس فرهنگ، آداب و عادات در تاریخ اجتماعی این داستان­ ها جز آن­که آیینه­ ی زندگی امروز است انعکاس­ دهنده­ ی فرهنگ، عقاید و اندیشه­ های گذشتگان نیز هست. با مطالعه ­ی این داستا ن­ها م ی­توانیم از چگونگی اندیشه و تفکر پیشینیان مطلع شویم و اساسی ترین مفاهیم فرهنگ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و آموزشی را استخراج کنیم تا چنان­چه سنت­ های پسندیده­ ای است به آنها تأسی کنیم و اگر نه، از مدار زندگی دور بسازیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات