کتاب داستان هایی از جاده ابریشم فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات موسسه فرهنگی اکو

داستان هایی از جاده ابریشم

مترجم: الهامه مفتاح
ناشر: موسسه فرهنگی اکو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 201
اندازه کتاب: رحلی سلفون - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - همراه با چند تابلوی رنگی

جاده ابریشم یا راه ابریشم شبکه راههای متصل شده‌ای بمنظور بازرگانی در قاره آسیا بود که شرق و غرب و جنوب آسیا را بهم و به شمال آفریقا و شرق اروپا متصل می‌کرد.

این راه از شهرستان توان هوانگ در چین به ولایت کانسو می‌آمد و از آنجا داخل ترکستان شرقی امروزی می‌شد و از طریق بیش‌بالیغ و آلمالیغ و اترار به سمرقند و بخارا می‌رسید. در بخارا قسمت اصلی آن از راه مرو، سرخس، نیشابور، گرگان به ری می‌آمد و از ری به قزوین و زنجان و تبریز و ایروان می‌رفت و از ایروان به طرابوزان یا بیکی از بنادر شام منتهی می‌گردید.

قسمت فرعی این راه از سمرقند به خوارزم و از خوارزم به سرای و هشترخان و از آنجا به کنار شط «دن» و بنادر دریای آزف انتها می‌یافت. مهم‌ترین کالایی که بصورت ترانزیت از ایران می‌گذشت، ابریشم بود، اما چون ایرانیان مقدار بسیاری از ابریشم خام چین را که وارد می‌کردند، بخود تخصیص می‌دادند قادر بودند محصولات خویش را بهر قیمتی بخواهند، بممالک مغرب زمین بفروشند. ترکان بتحریک اتباع سغدی خود کوششها کردند، تا از خسرو انوشیروان اجازه عبور دادن ابریشم خود را از خاک ایران حاصل کنند اما نتیجه نبخشید.

فهرست

داستان هایی از آسیای شرقی

چین
کره
ژاپن
مغولستان

داستان هایی از آسیای جنوبی

بنگلادش
هندوستان
پاکستان

داستان هایی از آسیای مرکزی

قزاقستان
قرقیزستان
تاجیکستان
ترکمنستان
ازبکستان

داستان هایی از قفقاز

ارمنستان
گرجستان
آذربایجان

داستان هایی از خاور میانه

ایران
عراق
اورشلیم
سوریه
ترکیه

داستان هایی از اروپا

ایتالیا

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

داستان هایی از جاده ابریشم

  • 350,000ریال

برچسب ها: الهامه مفتاح, تاریخ تمدن, افسانه ها, داستان های ملل, افسانه های آسیایی, افسانه های اروپایی, افسانه های ایرانی, جاده ابریشم, افسانه ها, جاده ابریشم, کتاب داستان هایی از جاده ابریشم