داستان زندگی خالق شازده کوچولو

داستان زندگی خالق شازده کوچولو

نویسنده: استیسی شیف
مترجم: پرتو اشراق
ناشر: ناهید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 642
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب

مصور

آنتوان دو سنت اگزوپری

آنتوان دو سنت اگزوپری از چهره های شگفت انگیزی است که چون شهابی در ادب قرن بیستم درخشید و در لایه های خیال فرو رفت .فروشدنش در ابهام ، میان ادب دوستان تعابیر متفاوتی بر انگیخت . می گفتند روحش چیز جز پرتوی از جمال معنوی نبود که تا آن سوی مرزهای خیال پیش رفت و استعدادش را تا درجه ای به حساسیت نزدیک ساخت که زیان آور می نمود و او را به دامن بیماری آسمانی پرتاب کرد . دیگران گفتند عشقش به رموز و سرچشمه های خیال آن قدر فوران داشت که از سویی به زیانش تمام شد و از سوی دیگر به شهرت انجامید ؛ حرف هایی از این دست فراوان بود . اما چیزی که هرگز گفته نشد ، راز و رمزی بزرگ بود چون گنج پنهان ، که چندی به جست و جویش رفتند ، اما نیافتند.زمینۀ ادب برایش وسیله ای بود تا به قلب زندگی راه یابد و آن را بی واسطه و بی دریغ در آغوش کشد .

” خیر ” را کمتر از ” جمال ” نمی خواست و تقوا ” را نه تنها محض پاکی ، بلکه به سبب زیبایی هم دوست می داشتت . در عین حال که نمونۀ والای خیر خواهی و تقوا بود هیچ خود پسندی و مفاخرتی از این باب نشان نمی داد. اگر در جهان کهن که استعداد آدمی در نهایت آزادی تربیت و تکامل می یافت می زیست ، شای چون دموستن در خطابه مشهور می شد همچو پریکلس به کمال دست می یافت و چون سقراط به رغبت داروی مرگ می نوشید ؛ اما تقدیر زیان کار و تیره اش او را در حلقۀ خطیره انداخت و کشتی اش در آب های تیره افتاد. در ادب انگشت کش سخن سرایان بود، می خواست قصه را آن طور که می پسندد به پایان برد . شازده کوچولو مبین این خلوص بود . در بارۀ این نهاد انسانی از این بیش چیزی نمی توان گفت ؛ سراپا خلوص ، سراپا کودکی ، سراپا شوق و شور دریافتن انسان.

جوایزی که این کتاب برنده شده است
پولیتزر 1995

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

داستان زندگی خالق شازده کوچولو

  • ناشر: ناهید
  • کد کتاب: 82243 - 106/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: آنتوان دو سنت اگزوپری, استیسی شیف, پرتو اشراق, مقالات ادبی, داستان های کلاسیک, داستان های فرانسوی, شازده کوچولو, کتاب داستان زندگی خالق شازده کوچولو