دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

داستان تمام داستانها

داستان تمام داستان ها

نویسنده: امیرحسین فطانت
ناشر: اشراقیه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 242
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

مفاهیم کلی و جهان شمولی همچون مرگ و زندگی، رستگاری و گمراهی، نیکی و بدی، فضیلت و رذیلت، بهشت و دوزخ و خدا و شیطان و سؤالات در این قلمرو همیشه موضوعات اصلی مذاهب و فلسفه و ادبیات بوده‌اند. نویسنده با به‌کارگیری شخصیت یهودا که در ادبیات مسیحی به عنوان مظهر بدی شناخته می‌شود(در مقابل مسیح که مظهر خوبی است) بار دیگر به آن مفاهیم کلی و جهان‌شمول باز می‌گردد و این بار جهان را از دیدگاه یهودا می‌نگرد. یهودایی که هم عصر ماست.

داستانِ تمام داستان‌ها رمانی است فلسفی و غنی از مفاهیم و استعاره‌های عرفانی در قالب سلوک معنویِ سالکی که به جستجوی یافتن رستگاری انسان در فاصله کوتاه میان تولد و مرگ است.

به نام عقل، خون عشق قربانی محراب خدایان حقیر شد و به نام عدل انسان به درد قصاص شد و به نام خدای موسی و عیسی و محمد زمین رنگین از خون مقدس انسان گشت و کاتبانی که ظلم را مرقوم می‌کردند، بر جایگاه کتابت عدل خدا تکیه زدند و بدی را نیکویی خواندند و نیکی را بدی نامیدند و نور را ظلمات گفتند و با شمشیرهای آخته و خون‌آلود بر دروازه‌های شهر خدا ایستادند و نه خود گذشتند و نه گذاشتند تا خلق بگذراند.

چه داستان غریبی، چه سرگذشت عجیبی! در سرنوشت من تقدیر چنین بود که روح یهودا در من حلول کند تا آنچه را دریافتم، دریابم و چه بهای سنگینی را پرداختم. خسته اما خوش‌حال بودم. در ادبیات مسیحیان، چنانکه مسیح مظهر و محل تجلی تمام خوبی‌هاست، یهودا به‌عنوان مظهر شر و دنائت تلقی می‌گردد. همو که یکی از حواریون دوازده‌گانه مسیح بود و او را با بوسه‌ای به رومیان تسلیم کرد. در دو هزار سال گذشته توضیح گناه یهودا یکی از ابهامات بزرگ الهیات مسیحی بوده است.

آن یار برگزیده، آن شاهد محبت‌ها و معجزات، آن شاگرد مکتب عشق، آن مرد امین، آن دوست محبوب چرا او را تسلیم کرد تا مصلوب گردد؟ با یک بوسه؟ مشهورترین بوسه تاریخ. تنها سکه‌پرستان سی سکهٔ نقره را بهای کافی برای آن خیانت هول‌انگیز می‌پذیرند. من یهودای انقلاب ایران بودم که نزدیک‌ترین دوست خود را تسلیم کردم تا کشته شد. دستِ سرنوشت، زندگی من را چنین رقم زده بود که باید از یهودا، مظهر شر و گناه‌کارترین مرد تاریخ دفاع و او را تطهیر می‌کردم. چه نبرد سخت و نابرابری.

اعتقاد دارم در عالم ادبیات کتابهائی میمانند که خواننده را به اندیشیدن و تامل دعوت کنند. ” داستان تمام داستانها” حاصل یک زندگی غریب و تفکر بسیار در جستجوی معنای رستگاری انسان در فاصله کوتاه میان تولد و مرگ است و بی تردید کتابی برای گریز از خویش و گذران وقت نیست. شرح نگارش آن در مقدمه کتاب آمده است و هرکس بقدر تشنگی خود از ان خواهد نوشید. نگاهی است به روح عریان یک انسان و آینه ای تا هرکس در آن با روح خود آشنا شود. این کتاب که در پس سد ماجرای نگفتنی توسط نشرگردون نیز منتشر شده است هدیه است از طرف من به مردم سرزمینم و هرانکس که جویای حقیقت است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات