منو
سبد خرید

داروی بی خوابی

داروی بی خوابی
درحال حاضر موجود نمی باشد
داروی بی خوابی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 127828 - 113/7
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 65
0 ریال

داروی بی خوابی

نویسنده: عزیز نسین
مترجم: رضا همراه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 168
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1351 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

یازده داستان طنز

در اثر بی خوابی و کار زیاد اعصابم خرد شده بود ... از خستگی و ناراحتی نزدیک بود دیوونه بشم . ناچار به یک دکتر متخصص اعصاب مراجعه کردم . 

دکتر ازم پرسید :
- روزی چن ساعت کار می کنی ؟ 
- هفده ، هیجده ساعت . 
دکتر خیلی تعجب کرد . با چشمان گشاد شده گفت :
- چرا اینقدر کار می کنی ؟ مگه خلی ؟! 
دلم می خواست جواب حرفشو با مشت بدم ولی ترسیدم به علت اختلال حواس روانه تیمارستان بشم . با صدایی که سعی می کردم کنترلش کنم جواب دادم :
- آقای دکتر از روی علاقه که نیس . به خاطر پرداخت کرایه خانه و تهیه نان خالی بچه هام مجبورم اینقدر کار کنم . 
انگار نشنید چی گفتم . یا معنی حرفمو نفهمید . شانه هایش را بالا انداخت و گفت :
- درست نیس ، اینجوری کار کردن خود کشی یه ، کار بیش از هشت ساعت جرمه ! 
دیدم جر و بحث با آدمی که از بیخ هیچی حالیش نیست فایده نداره سکوت کردم و منتظر نتیجه معاینه شدم . 

دکتر نسخه بالا بلندی از داروهای مسکن و تقویت و خواب آور و آرام بخش بهم داد و توصیه کرد غذاهای مقوی مثل کباب و جوجه بخورم و بعد از غذا حتما یکی دو دانه سیب و گلابی و خربزه را فراموش نکنم ! با قرض و قوله و گرو گذاشتم اسباب و اثاثیه منزل ، داروها را خریدم شاید حالم خوب بشه و از رنج بی خوابی نجات پیدا کنم . اما حیف از پولی که به دکتر و دوا دادم.

شب وقتی تو رختخواب دراز کشیدم و چشمهامو بستم یکهو به یاد کرایه خونه افتادم . از ترس سروصدای صاحبخانه خواب که سهله عقل و هوش هم از سرم پرید . طبق تجویز پزشک برای این که خوابم ببره شروع به شمارش کردم . از صفر تا 360 شمردم وقتی شماره از 361 گذشت به یاد مشکلات آخر سال و مخارج کفش و کلاه و لباس بچه ها و خرج های شب عید افتادم ، به همین جهت برای احتراز از نزدیک شدن عید شمارش معکوس را شروع کردم ! 

این دفعه از 360 به پایین آمدم به 250 که رسیدم یادم افتاد که چند روز از پرداخت قسط فرش گذشته و اگر تا دو سه روز دیگر 250 لیره قسط فرش را نپردازم صاحب موسسه سفته ام را به اجرا می گذاره . 
از ترس مامور جلب به تندی از رختخواب بیرون آمدم و یک قرص خواب آور دیگه بلعیدم ! 
به امید اینکه خوابم ببره دوباره تو رختخواب دراز کشیدم و سعی کردم همه چیز را فراموش کنم . این بار فکر جدیدی به سرم زد " اگر هر ماه ده لیره پس انداز کنم بعد از چن وقت می تونم یه خانه بخرم و از شر صاحبخانه بی انصاف خلاص بشم ؟ ...

مَحمَت نُصرَت معروف به عَزیز نَسین (۲۰ دسامبر ۱۹۱۵- ۶ ژوئیه ۱۹۹۵) نویسنده، مترجم و طنزنویس اهل ترکیه است.پس از خدمت افسری حرفه‌ای، نسین سردبیری شماری گاهنامه طنز را عهده‌دار شد. دیدگاه‌های سیاسی او منجر به چند بار به زندان رفتن شد. بسیاری از آثار نسین به هجو دیوان‌سالاری و نابرابری‌های اقتصادی در جامعه وقت ترکیه اختصاص دارند. آثار او به بیش از ۳۰ زبان گوناگون ترجمه شده‌اند. بسیاری از داستان‌های کوتاه او را ثمین باغچه‌بان، احمد شاملو، رضا همراه و صمد بهرنگی به فارسی ترجمه کرده‌اند.

طنز، شاید در هیچ زمینه‌ای بیش از سیاست عملی، نتواند با موفقیت به کار رود. چراکه قدرت همیشه می‌خواهد حماقت خود را جدی نشان دهد و حال آنکه خانه‌ی عنکبوتی و سست‌بنیادش به تلنگری در هم می‌شکند. عزیز نسین، نویسنده‌ی ترک، در داستان زیر با بصیرت نشان می‌دهد که چگونه کسانی که با کمک مردم از نردبان قدرت بالا رفته‌اند دیگر به خواست مردم از این نردبان پایین نمی‌آیند و بزرگترین دلیل این کارشان هم همین است که مردمی که آن قدر احمق بوده‌اند که آنان را بر سر کار آورده‌اند، دیگر چه صلاحیتی دارند که آنان را از کار برکنار کنند؟ اما زندگی ملتها با زندگی افراد چندان تفاوتی ندارد.

همان اشتباهی را که فرد می‌تواند در زندگیش مرتکب شود همان اشتباه را هم ملتی می‌تواند در حیات اجتماعی‌اش مرتکب شود، اما تنها تفاوتش این است که هزینه‌ی دومی بسیار بیشتر و گزافتر است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات