منو
سبد خرید

دادگاه مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران

دادگاه مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
دادگاه مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133858 - 106/3
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 10
0 ریال

سیر تحول قوانین مطبوعات در ایران

نویسنده: محمدرضا معین فرد
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 212
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مطبوعات یکی از ارکان دموکراسی و یکی از نهادهای جامعه‌ی مدنی است که در ارائه‌ی اخبار و اطلاعات و سازماندهی افکار عمومی نقش بسزایی دارد، اما عرصه‌ی فعالیت مطبوعات عرصه‌ی پرخطری است که بسته به نوع حکومت‌ها و نگرش آنها نسبت به مطبوعات، دامنه‌ی ‌این خطر محدود یا گسترده می‌شود.

نقش اول یعنی ارائه‌ی اخبار و اطلاعات و... حکایت از اصل آزادی و عبارت دوم (ارتباط مطبوعات با حکومت) نشان از قدرت دارد. یک طرف، مسئله‌ی آزادی بیان و انتشار عقاید و آرا مطرح است و در طرف دیگر چگونگی برخورد حکومت با «آزادی».ترسیم حد و مرز بین آزادی و قدرت وظیفه‌ی قانون است تا با معیارهای مشخص و قطعی راه تسلط و چیرگی یکی بر دیگری را سد نموده، ارتباط منطقی بین قدرت و آزادی را برقرار نماید.قانون مطبوعات به منزله‌ی وزنه‌ی تعادلی است که بایستی روابط بین مطبوعات و حکومت را به نحوی تنظیم نماید تا مطبوعات نتوانند با تکیه بر اهرم آزادی و بیان مغرضانه به حریم دولت تجاوز کنند و از طرف دیگر حکومت قادر نباشد با استفاده از زور مطبوعات را از حقوق خود محروم نماید. در این میان چگونگی تنظیم و تصویب قانون مطبوعات حائز اهمیت است.

جانبداری و یکسویه‌نگری به نفع مطبوعات یا حکومت در مقررات قانونی آفتی است بس عظیم که علاوه بر مطبوعات و حکومت، تمام جامعه را در برخواهد گرفت.سیر تحول قوانین مطبوعاتی در ایران حکایت از آن دارد که تصویب و لغو قوانین مذکور بستگی به سیاستی داشته که حکومت وقت از آن پیروی می‌کرده است. هدف این تحقیق آن است که روند شکل‌گیری (تصویب) و لغو قوانین مطبوعاتی از انقلاب مشروطه تاکنون را با تکیه بر اوضاع و احوال سیاسی و تاریخی بررسی نماید تا به این ترتیب راه برای تصویب قانونی فارغ از زد و بندها و افراط و تفریط‌های سیاسی فراهم گردد.

فهرست

بخش اول به مفاهیم و مبانی نظری مطبوعات و قانون مطبوعات
بخش دوم سیر تحول قوانین مطبوعاتی از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی 
خش سوم روند تحولات در قوانین مطبوعاتی بعد از انقلاب اسلامی 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات