كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
خیام نامه ؛ روزگار ، فلسفه و شعر خیام

خیام نامه ؛ روزگار ، فلسفه و شعر خیام

نویسنده: محمدرضا قنبری
ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 634
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 5

 

مروری بر کتاب

خواننده‌ای که فی‌الجمله از نتایج تتبعات دانشمندان گذشته از ایرانی و غیرایرانی عموما و از برکات آثار اساتید فاضل و عالم و جامع قرن گذشاع خصوصا و بالاخص از تحقیقات حضرات علامه قزوینی و خیامی‌نامه و تذکره طربخانه حضرت استاد اجل همایی طاب‌اله ثراهما بهره‌مند و مستفید شده است اینک با مطالعه «خیام‌نامه» به «کم ترک الاول الاخر» اعتقاد قطعی پیدا می‌کند. نثر فصیح نویسنده کتاب خیام‌نامه نمونه دلربای نثر فارسی معاصر است. اگر او شاگرد مولوی بود، مولوی هرگز نمی‌گفت: «مردم اندر حسرت فهم درست». قنبری که هم در علم حقوق توانا است و هم در ادبیات، در واقع جامع اضداد است.

روزگار خیام، ذکر جمیل نیشابور، خیام دانشمند، قالب رباعی، شعر فلسفی، خیام و صوفیه، خیام و لاادریون، خیام و اهل تناسخ، خیام و اخوان الصفا، خیام و باطنیان، خیام در باغ اپیکور، خیام پیرو حکمت زروانی، تاثیر آرای ابوعلی سینا بر خیام، خیام و فردوسی، سعدی و خیام و... سرفصل های این کتاب ۶۵۰ صفحه ای هستند. در بخش مربوط به سعدی و خیام آمده: «سعدی شاگردی محتاط در مکتب خیامی است که به روایت اشعارش به نیکویی از آزمونی بزرگ سرافراز بیرون آمده است، شعرهای سعدی یاس فلسفی تلطیف شده ای را به نمایش می گذارد که در آن دشواری های فلسفی ذهن و خیر بشری با نمایش جلوه رحمت و حکمت خداوند بیشتر قابل تحمل است تا سروده های برهنه خیام که بر روح و روان آدمی تازیانه انزار می کشد...

وجه غالب آموزه های سعدی در بهره وری از وقت بیشتر ناظر به تحصیل لذات معنوی است و این لذات اگرچه ردپایی روشن در رباعیات خیام دارد اما در تعالیم خیام در بهره مندی از لذات دیگر نیز دریغ نشده است. در رباعیات لذات معنوی و مادی توامان ستایش شده اند... در نگاه سعدی نشیمن اصلی آدمی، آسمان است که مقصد نهایی و خانه واپسین اوست اما خیام چونان مسافری است که پس از صعود به آسمان میل بازگشت به زمین دارد تا بتواند از مسیری دیگر دوباره به آسمان بازگردد. خیام مرد سفرهای زمینی و آسمانی است و زمین خداوند را به همان اندازه دوست دارد که به آسمانش مهر می ورزد.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خیام نامه ؛ روزگار ، فلسفه و شعر خیام

  • ناشر: زوار
  • کد کتاب: 91065
  • موجودی: در انبار
  • 880,000ریال
  • 790,000ریال

برچسب ها: عمر خیام نیشابوری, محمدرضا قنبری, شعر عرفانی, تاریخ ادبیات ایران, خیام, عرفان اسلامی, تصوف, کتاب خیام نامه ؛ روزگار ، فلسفه و شعر خیام