منو
سبد خرید

خوزستان در جنگ

خوزستان در جنگ
درحال حاضر موجود نمی باشد
خوزستان در جنگ
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138732 - 111/1
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 5
0 ریال

مهران در جنگ

نویسنده:   امیرحسین کیهان پناه
ناشر: مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 138
اندازه کتاب: خشتی سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب  

اطلس راهنما

مصور  - گلاسه - رنگی

ظلم ستیزی مردم عشایر، درگیری های مرزی ، زمزمه های تجاوز به مهران و چرا در میان مناطق، شهر و روستاهای مرزی ، اشغال مهران برای دشمن حائز اهمیت بود از جمله مباحثی است که در فصل نخست این کتاب به آن پرداخته شده است .

عملیات والفجر 3 و آزادسازی مهران فصل دوم این کتاب را تشکیل می دهد که در این فصل تدابیر فرماندهان عراقی در اتخاذ مواضع پدافندی ، تغییر راهبرد نظامی ایران و رویکرد جدید در اجرای انواع عملیات ، تلاش برای آزادسازی ارتفاعات استراتژیک مهران، توسعه سازمان رزم سپاه و حضور چشمگیر رزمندگان مورد بررسی قرار گرفته است. استراتژی دفاع متحرک عراق، تشریح طرح ریزی و آماده سازی عملیات آزادسازی مهران و شرح عملیات آزادسازی مهران در عملیات کربلای 1 از موضوعاتی است که به ترتیب در فصل های سوم ، چهارم و پنجم به آن پرداخته شده است 

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعتقاد دارد: «زنده نگه‌داشتن تاریخ هر سرزمین، بر مردم آن لازم است. به خصوص قطعه‌هایی از تاریخ که حامل دستاوردهایی شگرف و مقاومت‌ها، جان‌بازی‌ها و حماسه‌آفرینی‌هایی عظیم در برابر متجاوزان می‌باشد. آن هم در زمانی که هیچ آمادگی مقابله با مهاجمین وجود نداشته است.» و «حدیث هشت سال دفاع و مقاومت جمهوری اسلامی ایران در برابر هجوم نظامی رژیم عراق - که پشتیبانی همه‌ی قدرت‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی جهان را به هم‌راه داشت - از بارزترین مقاطع حیات حقیقی این مرز و بوم است.» 

تبیین حماسه‌های عظیم و ارزشمندی که مردم و رزمندگان اسلام آفریدند، یکی از ضرورت‌هایی است که این مرکز «تلاش نمود با بهره‌گیری از اسناد، مدارک و منابع بی‌نظیری که راویان و محققان این مرکز در طول جنگ هشت ساله جمع‌آوری کرده‌اند، ابعاد مختلف دفاع مقدس را ترسیم نماید.
بی‌تردید وجود اخبار، گزارش‌ها، آمار و اطلاعات معتبر و موثقی که از مراکز طرح‌ریزی، هدایت و فرماندهی عملیات تا میدان‌های نبرد و صحنه‌های درگیری به صورت سازنده و واقعی جمع‌آوری گردیده، بر غنای آثار مرکز مطالعات می‌افزاید و زوایای مختلف و تاریک جنگ را با هدف آگاه‌سازی افکار عمومی روشن می‌سازد.» 

بر همین اساس این مرکز «طرح‌های تحقیقاتی متعددی را در دستور کار خود قرار داد که از جمله‌ی آن‌ها طرح بزرگ "اطلس جنگ ایران و عراق" است. طراحی این پروژه از سال 1368 آغاز شد. گستردگی کار، ضرورت تحقیقات وسیع و دقیق، تهیه‌ی چندین طرح اولیه برای ارائه به کارشناسان نظامی و دریافت ارزیابی آنان و نیز تبادل نظر با طراحان هنرمند، کار را طولانی کرد. سرانجام پس از طی مراحل مختلف، با اتکا به منابع و اسناد جمع‌آوری شده در مرکز تا پایان سال 1373؛ این مهم به نتیجه رسید و "اطلس فشرده‌ی نبردهای زمینی ایران و عراق" منتشر شد.» 

در حین اجرای این پروژه «این اندیشه مطرح گردید که نمونه‌هایی ساده‌تر و قابل استفاده برای عموم، به ویژه بازدید کنندگان از جبهه‌های جنگ و سرزمین‌های شاهد دفاع و مقاومت، تهیه شود تا علاقه‌مندان با مرور آن ضمن آشنا شدن با محورهای تهاجم ارتش عراق و مناطق مقاومت نیروهای خودی، به گوشه‌یی از حماسه‌ها، از جان‌ گذشتگی‌ها و ایستادگی‌های رزمندگان در موفقیت‌هایی بس دشوار پی ببرند. برای پاسخ به این نیاز، مجموعه‌ی "اطلس راهنما" طراحی شد که هر جلد از این مجموعه یکی از مناطق اصلی تهاجم ارتش عراق و مقابله با آن را در بر می‌گیرد.» 

«این مجموعه که نمونه‌یی قابل استفاده برای عموم است، در قالبی جذاب، شامل اطلاعات متنوع، نقشه، تصویر و نمودار منتشر می‌شود تا علاقه‌مندان با مرور آن، ضمن آشنایی با یکی از محورهای تجاوز ارتش عراق و مناطق مقاومت نیروهای خودی تا عقب راندن متجاوزان از میهن اسلامی به گوشه‌یی از وقایع این نبرد عظیم پی ببرند.در مجموعه‌ی اطلس راهنما برای هر یک از استان‌های هم‌مرز با عراق و همچنین برخی از مناطق به دلیل ویژگی‌هایی که در طول دوران مقاومت و دفاع داشته‌اند، یک کتاب طراحی شده است.» این مرکز همچنین تأکید می‌کند که «سعی وافری شده و می‌شود که آمارها و اطلاعات مندرج در این کتاب‌ها و دیگر آثار مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ هر چه نزدیک‌تر به واقع و دقیق و مستند باشد..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات