دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خوانساری نامه

خوانساری نامه

نویسنده: احمد کتابی
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 704
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

به مناسبت یکمین سالگرد درگذشت

شرح احوال، آثار و مجموعۀ مقالات استاد فقید دکتر محمّد خوانساری

دکتر محمّد خوانساری (1300 - 1388 ه .ش) از استادانی بود که حجم نوشته هایشان (از کتاب و مقاله) کمتر از آن است که از ایشان انتظار میرود.مشهورترین آثار او، منطق صوری و صرف و نحو و اصول تجزیه و ترکیب، سالهاست مرتّب تجدید چاپ می شود و همین دو کتاب کافی است تا یاد و نام او جاودان بماند.

یک سال و نیم پس از درگذشت خوانساری، مجموعه ای از مقالات او، به همّت احمد کتابی، در کتاب خوانساری نامه فراهم آمده است. در آغاز کتاب، پس از مقدّمۀ کوتاهِ گردآورنده، «زندگی نامۀ خودنوشت» استاد نقل شده که پیش از این هم در دو مجموعه که برای قدردانی از ایشان، در زمان حیاتشان، فراهم آمده بود، چاپ شده است. سپس تصویرِ برخی مدارک تحصیلی و بعضی از جوایز ایشان و پس از آن، عکسهایی از دوره های مختلف زندگانی استاد به چاپ رسیده که بر جذّابیت کتاب افزوده است. 

نکات جالب زندگی علمی او این که از سویی درجه‌یک‌ترین استادان و میراث‌داران ادب و حکمت را در سمت استادی خوانساری می‌توان دید و از سوی دیگر خیل قابل توجهی از استادان صاحب‌نام کنونی دانشگاه‌های مختلف ایران، شاگردان محمد خوانساری و فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران به‌شمار می‌آیند.

یکی از تشخص‌های علمی خوانساری، چنان‌که بسیاری از دانشیاران و اساتید فلسفه و منطق امروز و شاگردان دیروز او بدان اذعان دارند، عشق وی به منطق و تلاش‌های بسیار او در جهت احیای صورت کلاسیک این علم برای دانشجویان امروز بود.
خوانساری از نخستین کسانی بود که در سال‌های اخیر توانستند جایگاه مستقل علمی منطق را به دانشگاهیان و دانشجویان نشان بدهند. وی همچنین با مقالات و کتاب‌های خود در این حوزه، به‌ویژه با کتاب ارزشمند «فرهنگ اصطلاحات منطقی» و نیز کتاب «منطق صوری» اهمیت منطق در علوم امروز و فوایدی که منطق به لحاظ دقت و صورت‌بندی دقیق در سایر علوم دارد را نشان داد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات