منو
سبد خرید

خواص و لحظه های تاریخ ساز ؛ دوره سه جلدی

خواص و لحظه های تاریخ ساز ؛ دوره سه جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
خواص و لحظه های تاریخ ساز ؛ دوره سه جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133746 - 3/1
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 30
0 ریال

خواص و لحظه های تاریخ ساز

نویسنده: گروه نویسندگان
ناشر: قدر ولایت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 424
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

زندگی انسان ها در ادوار و زمان های مختلف ، گرچه در هر مقطع ، شکل متمایز و منحصر به فردی از نظر فرهنگ ،حکومت ، اقتصاد ، جمعیت ، قدرت و ... دارد اما از نظر سنت های تاریخی حاکم بر رفتار و اعمال اجتماعی سراسر ، شباهت و همانندی است." تاریخ " شرح زندگی جوامع انسان هاست و جامعه انسانی نیز تابع اصول و قواعدی است که در هر دوره ، با حصول شرایطش ، قابل تکرار است.

کتاب خواص و لحظه های تاریخ ساز 3-1 به بررسی سخنان معظم له ، یعنی شناخت نمونه های تاریخی جهت گیری و عمل خواص و پیامد های این اعمال در حیات سیاسی اجتماعی مسلمانان نظر دارد می پردازد.از بخش های این کتاب می توان با انتخابات و دخالت نیروهای بسیج –  فتنه خواص در حالی که بدن مطهر ، فرمانداری که به دشمن پیوست را می توان اشاره نمود.

...زندگی انسانها در ادوار و زمانهای مختلف، گرچه در هر قطع، شکل متمایز و منحصر به فردی از نظر فرهنگ، حکومت، اقتصاد، جمعیت، قدرت و ... دارد اما از نظر سنتهای تاریخی حاکم بر رفتار و اعمال اجتماعی، سراسر شباهت و همانندی است. آن گونه که امیر المومنین علی علیه السلام می فرمایند: از حال فرزندان اسماعیل و فرزندان یعقوب عبرت گیرید، هان که چقدر حالات (ملتها) مشابه و صفات و افعالشان شبیه همدیگر است. 

این شباهت در صفات و رفتار، تا حدی است که حوادث و رخدادهای گذشته می تواند برای آیندگان عبرت، پند و تجربه باشد.
تاریخ شرح زندگی جوامع انسانهاست و جامعه انسانی نیز تابع اصول و قواعدی است که در هر دوره با حصول شرایطش، قابل تکرار است. از این رو مطالعه تاریخ، عموما و بررسی تاریخ جوامع مسلمانان که بر اساس الگوهای دینی اداره می شوند، خصوصا، برای جامعه اسلامی ما آموزنده و راهگشا خواهد بود.

تاریخ را همچنین می توان از زوایای متفاوتی مورد بررسی قرار داد. یکی از این زوایا مطالعه زندگی و شیوه حرکت تاریخ سازان مقاطع مختلف زندگی بشر است در یک تقسیم بندی کلی، جامعه انسانی به دو گروه خواص و عوام، پیشرو و دنباله رو، اهل تفکر، تحقیق و تحلیل گرو آنان که اهل تحلیل و تحقیق نیستند، تقسیم می شوند. هر کدام از این دو گروه دارای تعریفی است که از افراد گروه دیگر متمایز می شود، دسته اول را با صفاتی چون عوام، دنباله رو و مقلد برشمردیم. این گروه در صحنه رخدادهای اجتماع، قدرت تحلیل و درک مسائل را ندارند و چون موج، بر اثر وزش باد به سمتی حرکت می کنند. نظام حاکم بر جامعه را بسرعت می پذیرند و بسرعت نیز رنگ عوض می کنند.

این گروه رفتار خود را با تفکر، تحقیق و تحلیل انجام نمی دهند؛ بلکه بیشتر به تقلید از دیگران می پردازند.البته هرگز عوام بودن و نداشتن قدرت تفکر و تحلیل، به معنای نداشتن تحصیلات علمی نیست، ای بسا درس خوانده ای که تحصیلات عالیه هم دارد، اما عوام است؛ و مدرسه نرفته ای که قوه تفکر، تحقیق و تدبر در مسائل را دارد.

گروه دوم که اصطلاحهای آگاهان، خواص، پیش رو، اهل تحقیق و تحلیل برای آنان به کار بردیم کسانی هستند که رفتار و اعمال خود را بر اساس تحقیق و آگاهی انتخاب می کنند، پیش از حرکت، راه را شناسایی می کنند، جهت انتخاب مسیر و علت آن را می دانند، بر اساس مطالعه تصمیم گیری می کنند و کمتر تابع موج تبلیغات و حرکت انبوه خلق هستند، این گروه هستند که حوادث را خلق می کنند و دسته اول را مطابق میل خود وارد عمل می کنند. از این جهت، بی مناسبت نیست که پیشرفت و عقب ماندگی، خوبی و بدی، و فراز و نشیب جامعه را به این گروه نسبت می دهند.

در تقسیم بندی این دو جریان اجتماعی، مقام معظم رهبری ، حضرت آیت الله خامنه ای می فرمایند:
به جهات بشری که نگاه می کنید، در هر جامعه ای در هر شهری، در هر کشوری، با یک دید، با یک نگاه، یا یک پرسش، مردم تقسیم می شوند به دو قسم؛ یک قسم کسانی که از روی تفکر و فهمیدگی و آگاهی تصمیم می گیرند، کار می کنند، بلکه راهی را می شناسند و به دنبال آن راه حرکت می کنند، به خوب و بدش کار نداریم یک قسم اینها هستند حالا اینها را اسمشان را بگذاریم، خواص به یک قسم کسانی هستند که نه دنبال این نیستند که بینند که چه راهی درست است، چه حرکتی صحیح است، بفهمند، بسنجند، تحلیل کنند، درک کنند، می بینند جو این جوری است دنبال آن جو حرکت می کنند.

اسم اینها را هم بگذاریم عوام، پس جامعه را می شود تقسیم کرد به خواص و عوام ... توی آنها که ما می گوییم خواص، آدمهای با سواد هم هست، آدمهای بی سواد هم هست، گاهی کسی بی سواد است؛ اما جزو خواص است، می فهمد که دارد چکار می کند، از روی تصمیم گیری و تشخیص عمل می کند و او درس نخوانده ... خواص که می گوییم از خوب و بدش؛ یعنی کسانی که وقتی عملی را انجام می دهند، موضع گیری می کنند، راهی را انتخاب می کنند، از روی فکر و تدبیر است، می فهمند و تحلیل می کنند و عمل می کنند، عوام یعنی کسانی که وقتی جو به یک سمتی می رود، اینها هم می روند تحلیل ندارند، یک وقت مردم می گویند زنده باد ... می آید نگاه می کند و می گوید زنده باد. یک وقت مردم می گویند مرده باد، نگاه می کند،. بگوید مرده باد. یک وقت جو این جور است، این جا می آید، یک وقت جو آن جور است، آن جا می آید. خوب، پس در هر جامعه ای خواصی داریم و عوامی. عوام را بگذاریم کنار، بیاییم سراغ خواص، خواص طبعا دو جبهه هستند، خواص جبهه حق و خواص جبهه باطل.

یک عده ای اهل فکر و فرهنگ و معرفت اند، برای جبهه حق دارند کار می کنند، فهمیدند حق با این طرف است، حق را شناختند دارند برای حق حرکت می کنند، اینها یک دسته اند. یک دسته هم نقطه مقابل حق اند ضد حق اند حال اگر برویم به صدر اسلام، یک عده ای اصحاب امیر المومنین و امام حسین و بنی هاشم اند یک عده ای هم اصحاب معاویه اند، اینها هم داخلشان خواص بودند. آدمهای بافکر، آدمهای عاقل، آدمهای زرنگ طرفدار بنی امیه، آنها هم خواص اند، آنها هم خواص دارند. پس خواص هم در یک جامعه دو جور هستند. خواص طرفدار حق و خواص طرفدار باطل، از خواص طرفدار باطل شما چه توقع دارید؟ توقع دارید که بنشینند علیه حق و علیه شما برنامه ریزی کند با خواص طرفدار باطل باید جنگید...

فهرست

خواص و عوام
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم سدد السنتنا بالصواب و الحکمه.
جهاد در فرهنگ اسلامی
جهاد فکری
ایران کانون جهاد
عبرت گرفتن از تاریخ
عبرتهای عاشورا
چرا امت اسلامی دچار غفلت و سستی شد؟
باید جلوی تکرار تاریخ را بگیریم
خواص و عوام در جامعه
ویژگیهای خواص
تابعیت عوام
خواص در دو جبهه‏ی حق و باطل
خواص طرفدار حق
باید مواظب باشید جزو عوام نباشید
خواص طرفدار حق دو دسته‏اند
نقش دل سپردن به دنیا در خواص
دوران لغزیدن خواص طرفدار حق
خواص در دوران امیر المومنین (ع)
شهادت یا ماندن
نقش تعیین کننده‏ی خواص
حرکت عوام به دنبال حرکت خواص
حرکت بدون تحلیل عوام
خواص طرفدار حق مقصرند
حرکت بجا و حرکت نابجا در تاریخ
اثر شهادت شهدای کربلا
خواص کوتاهی کردند
تصمیم به موقع امام راحل (ره)
نصرت خدا
تطبیق وقایع تاریخی با هر زمان
انتخابات و دخالت نیروهای بسیج
کشور ما کشور مجاهدت فی سبیل الله
لغزش خواص در برابر دنیا
غدیر و منزلت علی علیه‏السلام
اگر گذاشته بودند که رسول خدا صلی الله علیه و آله آن وصیت را بنویسند؟!
به خاطر اسلام از این کار جلوگیری کردم
فتنه خواص در حالی که بدن مطهر رسول خدا صلی الله علیه و آله بر روی زمین بود!
اگر چهل مرد وجود داشت، نیروی آن را داشتم!
شورایی که حق را به غیر اهل آن سپرد
با کمک چه کسی با آنان جنگ کنم؟
مرا به حرم پیامبر برگردانید!
خواص آگاه به حق اما ساکت و خانه نشین
بازگشت دیرهنگام و بی نتیجه
اصلاح اندکی از دنیا در برابر فاسد شدن بسیاری از دین
عمرعاص در معامله دین با دنیا
اشعث بن قیس، در بوته آزمایش چرب و شیرین دنیا!
قرآنها بر فراز نیزه‏ها دام دیگری برای خواص
مخالفت خواص با انتخاب حکم توسط علی علیه‏السلام
پادشاهی تو را بر دین خودم ترجیح دادم!
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات