دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خواب از نظر پاولف ؛ خواب ، خواب مصنوعی ، رویا

خواب از نظر پاولف ؛ خواب ، خواب مصنوعی ، رویا
درحال حاضر موجود نمی باشد

خواب از نظر پاولف

نویسنده: ایوان پتروویچ پاولف , ل روخلین
مترجم: ولی الله آصفی
ناشر: گوتنبرگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 135
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت :  درحد نو 


مروری بر کتاب 

مصور

درباره خواب چه میدانید؟ 

خواب ، خواب مصنوعی ، رویا

خواب چیست ؟ چرا ما به خواب می رویم ؟ در زمان خواب چه اتفاقاتی برای ما می افتد ؟ آیا به راستی در خواب روح ما از بدن خارج می شود ؟ ... این ها همه سئولاتی هستند که بشر از دیرباز درباره ی خواب در ذهن خود داشته است . خواب و رویا همواره درطول تاریخ بعنوان مسئله ای پیچیده و مرموز، چون معما مطرح شده ونظریات مختلفی دراین باره عنوان گردیده است ؛ نظریاتی که هرکدام زمینه ای برای طرح نظریه ای دیگر بوده است .

تعریفی که سابقا برا ی خواب مطرح می شده چنین است : قرارگرفتن درحالت درازکش ، بسته بودن چشمان ، شل شدن عضلات ، کم شدن فعالیت های زیستی و کم شدن واکنش به محرک های محیطی .
امروزه خواب را حالت منظم تکرار شونده و قابل بازگشت موجود زنده تعریف می کنند و مشخصه ی آن را بی حرکتی نسبی و کاهش واکنش به محرک های خارجی می دانند . 

بر حسب نظریات عصب شناس شهیر روسی ایوان پاولف ، خواب مکث یا وقفه فعالیت مغز به حساب می آید . وقتی خواب عمیق است بدان معناست که وقفه بداخل نیمکره های مغز و تمام قسمتهای مختلف آن گسترش یافته است . وی معتقد بود انتشار وقفه فعالیت سلولهای مغز در سطوح مختلف آن ، حالت عدم درک از جهان خارج را ایجاد می کند .گاهی این وقفه تمام سطوح را در بر می گیرد که در آن صورت خواب کاملا عمیق بوده و بدون رویاست .

برخی اوقات محوطه ای از سلولهای مغز دچار وقفه نمی گردند اما ، درک و احساس از جهان خارج را نیز ندارند . سطوحی که وقفه به آنها سرایت نکرده به فعالیت می پردازند و همین ها هستند که رویا را در ضمن خواب برای انسان ایجاد می کنند . 

این نظریه ، یکی از علمی‌ترین نظریات در زمینه خواب مصنوعی است. بر اساس این نظریه حالت خواب در سراسر نیم کره‌های مغز منتشر می‌شود. این پدیده بطور ناگهانی صورت نمی‌گیرد و کانونهای فعال و بیدار در مغز باقی می‌مانند که باعث ایجاد حالتی بین خواب و بیداری می‌شود و همین نقاط بیدار است که ارتباطی بین فرد و هیپنوتیزم کننده ایجاد می‌کند.

در این نظریه شخص هیپنوتیزم شونده مانند کسی است که بطور طبیعی به خواب رفته ولی به دلیل وجود نقاط بیدار در مغز ، سخنان عامل را می‌فهمد و نسبت به تحریکات و جریانات خارجی ، بی توجه است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات