دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خلیج فارس

خلیج فارس 

نویسنده: عبدالرضا امیرابراهیمی
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 160
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1365 _ 1360  - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو 

 

مروری بر کتاب

مصور - نقشه

خلیج فارس؛ یکی از مناطق مهم و حیاتی کشورمان محسوب می‌شود که از جنبه‌های گوناگون دارای اهمیت فراوان می‌باشد. در درازای تاریخ، آن زمان که مرزهای جغرافیایی کشورمان، آنسوتر بوده‌اند، این پهنۀ آبی، دریای داخلی ایران محسوب می‌شده و بر تمامی ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران، منطقه و جهان اثربخش بوده است. این اثربخشی و تأثیرگذاری تا روزگار ما نیز تداوم دارد.

بسیاری از دانشمندان، این منطقه جغرافیایی را یکی از کانون‌های تمدن‌ساز و فرهنگ آفرین می‌شناسند. کاوش‌های باستا‌ن‌شناسی و پژوهش‌های تاریخی نیز مؤید این نظرات است. اهمیت جغرافیای سرزمینی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی، حمل و نقل و بالأخره تمدنی و فرهنگی خلیج فارس موجب شده است که این منطقه، همواره کانون توجه جهانیان باشد و هر روز نیز بر اهمیت آن افزوده شود.

مشکلات سیاسی خاورمیانه که عملا سرآغاز آنها پس از جنگ جهانی دوم است حائز چنان اهمیتی شده اند که بسیاری از مسائل جهانی مهم دیگر را تحت الشعاع قرار داده اند. بحران روابط اعراب و اسرائیل که یکی از نتایج آن بسته شدن کانال سوئز است منبع و منشاء مهم این مشکلات به شمار میرود ولی به موازات آن مسائل دیگری نیز مطرح می باشد که توجه به آنها ضروری است.

به علت وجود منابع عظیم و سرشار نفت در نواحی مجاور خلیج فارس، اهمیت استراتژیکی کانال سوئز و اقیانوس هند و وجه ارتباط آن دو یعنی دریای سرخ و برخورد سیاست قدرت های بزرگ و رقابت آنها، در این قسمت از جهان وضع حساسی بوجود آمده است که تجزیه و تحلیل آن جهت بدست آوردن راه حل عملی و منطقی کمال لزوم را دارد.


فهرست

دریاشناسی خلیج فارس
تاریخ سیاسی خلیج فارس
تاریخ اقتصادی خلیج فارس
کشورهای اطراف خلیج فارس
بندرها و جزایر ایرانی خلیج فارس
منابع خلیج فارس

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات