منو
سبد خرید

خلاصه سیرت رسول الله (ص)

خلاصه سیرت رسول الله (ص)
خلاصه سیرت رسول الله (ص)
موجود نمی باشد
خلاصه سیرت رسول الله (ص)
خلاصه سیرت رسول الله (ص)
خلاصه سیرت رسول الله (ص)
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 88100 - 31/5
  • وزن: 1.30kg
  • UPC: 28

خلاصه سیرت رسول الله (ص)

نویسنده: شرف الدین محمد بن عبدالله بن عمر - اصغر مهدوی - مهدی قمی نژاد
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 437
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مهمترين و قديم ترين اثر در موضوع سيره رسول خدا نوشته ابن اسحاق (م 150ه‍-) است كه ابن هشام آن را تهذيب و تقرير كرده و امروزه سيره ابن‌هشام از منابع مهم سيره و مغازى است. عده‌اى اين كتاب را ترجمه يا تلخيص كرده‌اند كه رفيع‌الدين اسحاق بن محمد همدانى قاضى ابرقوه (582-623) از جمله مترجمان اين اثر است. نام اين ترجمه سيرت رسول اللّه(ص) است و كتاب حاضر خلاصه آن به شمار مى‌رود.

نام كتاب، بنابر آنچه در كتيبه عنوان در همين صفحه نوشته شده، سيرة النبى است؛ ولى چنان كه مى‌دانيم اين عنوان هم براى اصل عربى كتاب و هم براى ترجمه فارسى آن، يعنى سيرت رسول‌الله، آورده شده است. براى آن كه كتاب حاضر از اصل عربى و فارسى آن تميز داده شود، عنوان خلاصه سيرة النبى يا خلاصة السيره براى آن برگزيده شده و به اعتبار اصل آن، عنوان خلاصه سيرت رسول‌الله يافته است.

كتاب حاضر يعنى خلاصه سيرت رسول اللّه در هشت باب تنظيم گشته و تقريباً يك سوم اصل فارسى آن يعنى «سيرت رسول اللّه» نوشته قاضى ابرقوه است كه در سى باب مرتب شده است. اما از مقايسه اين دو كتاب بخوبى مى‌توان دريافت كه اين خلاصه بطور موجز حاوى تمام مطالب اصلى كتاب «سيرت رسول اللّه» است و با خواندن اين كتاب مى‌توان اجمالا از اصول وقايعى كه در آن كتاب آمده است آگاهى يافت. از اين رو بايد گفت مؤلف اين كتاب، در خلاصه نويسى و فنّ ايجاز مهارت كامل داشته است.

سیرت پیامبراکرم،‌در حقیقت عبارت است از رسالتی که رسول الله به نام شریعت برای جوامع بشری به ارمغان آورده و به وسیله آن مردم را از تاریکیها به سوی نور رهنمون شده است تا انسانیت را از عبادت و بردگی بندگان، به پرستش و عبادت خدا سوق دهد.

این کتاب خلاصه ای است از کتاب سیرت رسول الله (ص) که به دست یکی از علمای قرن هفتم انجام شده است خلاصه حاضر شامل امهات کتاب سیره است و با مطالعه آن می توان دریافت که تا چه حدروایات محمد بن اسحاق درزبان اصلی وصورت ابتدایی ساده و موجز بوده و سپس به دست نویسندگان بعدی تفصیل پیدا کرده است

فهرست

مقدمه کتاب خلاصه السیره
1- فهرست رجال سند
2- فهرست روایات و راویان
عنوان کتاب ها به تاریخ درگذشت مولفان
باب اول : درنسب سید علیه السلام وتفصیل آن
باب دوم : درترتیب ولادت خانه کعبه از عهد اسماعیل تا سید علیه السلام
باب سوم : درحکایاتی چند که در آن معجزات رسول علیه السلام است
باب چهارم : درمبعث سید علیه السلام
باب پنجم: دربیعت کردن انصار با سید علیه السلام
باب ششم: درغزاهای سید علیه السلام
باب هفتم : دراسلام گروه های عرب وفرستادن سید علیه السلام رسولان به ملوک اطراف
باب هشتم : درذکر رنجوری سید علیه السلام و وفات او

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب