خلاصه رده‌بندی دهدهی دیوئی و نمایه نسبی ؛ دو جلدی

خلاصه رده‌بندی دهدهی دیوئی و نمایه نسبی 

نویسنده: ملویل دیوئی
مترجم : سید ابراهیم عمرانی
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2100
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ : 4

 

مروری بر کتاب

نخستین نسخه ‌ی این رده بندی توسط ملویل دیویی در سال ۱۸۷۶ تدوین شد. رده بندی دیویی ساختاری کاملا فلسفی و منطقی دارد. در این رده بندی کل دانش بشری به ده رده‌ ی اصلی (خلاصه اول)، سپس هر رده به ده رده یا بخش ( خلاصه دوم)، و پس از آن هر رده یا بخش مجددا به ده رده یا بخش دیگر (خلاصه سوم) تقسیم شده است.

روش تنظیم رده بندی، نخست برپایه رده، و سپس بر پایه موضوع و تقسیم های فرعی، سپس بر مبنای جغرافیایی یا دوره ای و در انتها بر پایه شکل ارائه ‌ی اثر است. کتاب حاضر که از کارابزارهای اصلی رده بندی است، ترجمه‌ ی خلاصه ی رده بندی دیویی (ویرایش یازدهم، برابر با ویرایش نوزدهم دیویی در سال ۱۹۷۹) است که به طور رسمی توسط کمیته ی ویراستاران رده بندی دیویی برای کتابخانه های کوچک در کتابخانه ی کنگره ی امریکا تهیه شده است. جلد اول این کتاب فرانما و جلد دوم آن نمایه نسبی- دستنامه است.

چون این ضرورت پدید آمده است که مدیریت کتابخانه‌ها بر پایه‌ای علمی و منطقی نظم گیرد و برای آگاهی یافتن از نکته‌هایی چون خدمات مرجع و مرجع‌شناسی و نیز سیاست مکانیزه کردن کتابخانه‌ها (چه کوچک و چه بزرگ) باید منبع معتبری در اختیار داشته باشیم تا موجودی کتابخانه‌ها را باز نمایاند، لازم است از علمی ترین شیوۀ رده‌بندی استفاده کنیم.((رده‌بندی دهدهی دیوئی)) پرکاربردترین نوع رده‌بندی کتابخانه‌ای در جهان است.

این رده‌بندی در 135 کشور جهان به کار می رود و به بیش از سی زبان ترجمه شده است.ترجمۀ این اثر می تواند نه تنها مشکل سازماندهی در کتابخانه‌های عمومی و روستایی و مدارس را به حداقل برساند،بلکه کتابخانه‌های دانشگاهی و تخصصی نیز با داشتن مجموعه‌های چند صد‌هزار جلدی می توانند از آن استفاده کنند و به رفع مشکلات خود بپردازند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خلاصه رده‌بندی دهدهی دیوئی و نمایه نسبی ؛ دو جلدی

  • 155,000ریال

برچسب ها: ملویل دیوئی, سید ابراهیم عمرانی, کتاب, کتابخوانی, کتابداری, مقالات ادبی, کتاب, کتاب خلاصه رده‌بندی دهدهی دیوئی و نمایه نسبی