دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خطابه هایی درباره حقوق طبیعی و حقوق سیاسی

خطابه هایی درباره حقوق طبیعی و حقوق سیاسی
درحال حاضر موجود نمی باشد

خطابه هایی درباره حقوق طبیعی و حقوق سیاسی

نویسنده: گئورگ ویلهلم فریدریش هگل
مترجم: زیبا جبلی
ناشر: شفیعی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نخستین فلسفه حقوق

تفسیر فلسفه سیاسی هگل همواره مسئله ساز بوده است. در این میان تفسیری را می توان بهتر دانست که این مسئله سازی را بر اساس محور اصلی آن آشکار کند. به نظر می رسد یکی از اساسی ترین تمایزها میان سنت قدمایی قانون طبیعی و سنت مدرن حقوق طبیعی، از نوع انسان شناسی فلسفی آن ها ناشئ می شود.

در مورد فلسفه سیاسی هگل نیز می توان این پرسش را تجدید کرد؛ اینکه «آیا فلسفه حق مستلزم نوعی انسان شناسی فلسفی است یا خیر؟». آشکار است که این پرسشئ بنیادی و فراگیر است؛ اما یکی از مقدمات طرح این پرسش، بررسی نسبت فلسفه سیاسی هگل با دو سنت کلی پیش از آن است.

دولت، محوري‌ترين مفهوم يا مقوله در مطالعه سياست و علوم سياسي بوده و بنا بر اين تعريف آن، همواره مورد مناقشه پژوهشگران و صاحب‌نظران بوده است. مفهوم دولت، كاربردها، تعاريف و معاني بسيار گسترده و متعددي دارد و مي‌توان آن را براي اطلاق به طيف وسيع و مجموعه‌اي از نهادها، تأسيسات، يك واحد ارضي يا قلمرو جغرافيايي، يك پديده يا هويت تاريخي، يك ايده يا نظر فلسفي وامثال آن به‌كار برد. به اعتقاد اكثر نظريه‌پردازان علوم سياسي، دولت مفهومي فراگير و محيط بر حكومت است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات