منو
سبد خرید

خشونت ؛ پنج نگاه زیر چشمی

خشونت ؛ پنج نگاه زیر چشمی
خشونت ؛ پنج نگاه زیر چشمی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 142846 - 36/5
  • وزن: 0.30kg
380,000 ریال

خشونت ؛ پنج نگاه زیرچشمی

نویسنده: اسلاوی ژیژک
مترجم: علی رضا پاکنهاد
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 210
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

پنج نگاه زیر چشمی

ژیژاک با استفاده از بینش فرهنگی بی مانند خود تبیین تازه ای از شورش های سال 2005 پاریس ارائه می کند؛ در سهل گیری نسبت به خشونت که براساس انسان دوستی انجام می شود تردید روا می دارد وبه شکلی جسورانه به تامل درباره تصویر قدرتمند و عزم جزم تروریست های روزگار حاضر می نشیند.اسلاوُی ژیژک، این فیلسوف، منتقد فرهنگی و کوشنده‌ی سیاسی، چارچوب مسحورکننده‌ی تازه‌ای برای نگرش به نیروهای خشونت در جهان ما به‌دست می‌دهد. وی با دستمایه قرار دادن تاریخ، فلسفه، کتاب‌ها، فیلم‌ها، روان‌پزشکی لکان و لطیفه‌ها به بررسی شیوه‌های فهم و بدفهمی خشونت می‌پردازد.

ژیژک با استفاده از بینش فرهنگی بی‌مانند خود تبیین تازه‌ای از شورش‌های سال ۲۰۰۵ پاریس ارائه می‌کند؛ در سهل‌گیری نسبت به خشونت که براساس انسان‌دوستی انجام می‌شود تردید روا می‌دارد و به شکلی جسورانه به تأمل درباره‌ی تصویر قدرتمند و عزم جزم تروریست‌های روزگار حاضر می‌نشیند.به گفته‌ی ژیژک خشونت سه شکل دارد: کنشگرانه (جنایت، ارعاب)، کنش‌پذیرانه (نژادپرستی، نفرت‌پراکنی، تبعیض) و سیستمی (تأثیرات فاجعه‌بار نظام‌های اقتصادی و سیاسی)؛ و غالباً یکی از شکل‌های خشونت مانع از دیده شدن دیگر شکل‌های آن می‌شود و بدین ترتیب مسائل پیچیده‌ای پدید می‌آید.آیا پیدایش سرمایه‌داری و در واقع تمدن بیش از آن که جلوی خشونت را بگیرد سبب خشونت نمی‌شود؟ آیا مفهوم ساده‌ی «همسایه» آبستن خشونت است؟ آیا ممکن است شکل مناسب اقدام بر ضد خشونت در زمانهٔ ما صرفاً تعمق و اندیشیدن باشد؟

ژیژک از این پرسش‌ها و پرسش‌های دیگری که به همین اندازه اندیشمندانه است آغاز می‌کند و در اثری که جایگاه او را به‌عنوان یکی از پردانش‌ترین و فتنه‌انگیزترین اندیشمندان دوران نو تحکیم خواهد کرد به بحث درباره‌ی خشونتِ سرشته شده در ذات جهانی‌شدن، سرمایه‌داری، بنیادگرایی، و زبان می‌پردازد.

به گفته ژیژک خشونت سه شکل دارد:

کنشگرانه ؛ جنایت، ارعاب
کنش پذیرانه ؛ نژاد پرستی، نفرت پراکنی، تبعیض
سیستمی ؛ تاثیرات فاجعه بار نظام های اقتصادی و سیاسی

فهرست

• ردای خونین جباران
• خشونت یاری طلب
• از همسایه ات چون خودت بترس!
• موجی خونین بلند شده است
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات