دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خسیس

خسیس
خسیس
درحال حاضر موجود نمی باشد
خسیس
خسیس
خسیس
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 109932 - 10/1
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 95
0 ریال

خسیس

نویسنده: مولیر
مترجم: سیدمحمدعلی جمالزاده
ناشر: بنگاه ترجمه و نشر کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 188
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1342 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ لبه روکش کتاب زدگی دارد ؛ واجد فرمان

 

مروری بر کتاب 

«هارپاگون» که نوکیسه خسیس و رباخواری است، به دختر جوانی که ندیده است و نمی‌شناسد و «ماریان» نام دارد دل می‌بازد. در عین حال می‌خواهد که دختر خودش «الیز» را بدون جهیز به ازدواج اصیل‌زاده پیر و ثروتمندی درآورد.
اما پسرش «کلئانت» که «ماریان» را دوست می‌دارد، با «والر» برادر «ماریان» که عاشق «الیز» است و به همین سبب پیشکار «هارپاگون» شده است؛ هم‌دست می‌شود. «لافلش» نوکر «کلئانت» جعبه‌ای را که هارپاگون ده‌هزار سکه در آن مخفی کرده است می‌دزدد. این پول را به شرطی به «هارپاگون» پس می‌دهد که از ازدواج با «ماریان» منصرف شود. ...

خسیس از مشهورترین نمایشنامه های کمدی مولیر نویسنده نامدار فرانسوی است. مولیر در تمام آثار خود تصویری زنده تر و جاندارتر و هول انگیزتر از هارپاگون قهرمان این نمایشنامه نپرداخته است. هارپاگون پیرمرد رباخوار تنگ چشمی است که پول به ریشه جانش بسته است و حرص زشت و نفرت انگیزش خویش و بیگانه نمی شناسد و در برابر پول حتی از آبروی خانواده و سعادت فرزند می گذرد، تا آنجا که دخترش را بهر رهگذری که جهازی از او نخواهد، بزنی می دهد و با اصرار تمام می خواهد با معشوقه پسرش ازدواج کند.

خسیس تصویر غم انگیزی از حرص و آز پایان ناپذیر آدمی است که پرده ای از شوخی و استهزا بر آن کشیده شده است. مولیر در این نمایشنامه، آنچنانکه بعضی پنداشته اند، ارجمندی خانواده و قدر و منزلت پدر را بسخریه نمی گیرد، بلکه مفاسدی را که به تزلزل بنیان خانواده می پیوندد باز می نماید و همه مردم خاصه پدران را از خست و مالدوستی برحذر می دارد.

این نمایش‌نامه در حول خست فوق‌العاده «هارپاگون» دور می‌زند. در این نمایش‌نامه نیز مانند هر اثر کلاسیک دیگر، یکی از صفات مشخص و اساسی بشری یعنی خست هارپاگون، عادت و رفتار همه بازیکنان دیگر را تحت شعاع قرار می‌دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب خسیس

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات