دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خسوف خرد

خسوف خرد

نویسنده: ماکس هورکهایمر
مترجم : محمود اکسیری فرد

ناشر: گام نو 
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 208
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

ماکش هورکهایمر (1895-1973 م) و همکارانش با نبوغ و تلاش بی امان خود، سهمگین ترین و پیچیده ترین جنبش فلسفی قرن بیستم را پی ریزی کردند؛ نظریة انتقادی. نظریة انتقادی علیه فریب و بی عدالتی موجود مبارزه کرده و کوشیده مقاومت انسان را در برابر بی عدالتی، ایدئولوژی و قدرت های حاکم افزایش دهد تا سرانجام به ویرانی آنها بی انجامد.

نظریة انتقادی فلسفه ای است که واقعیت های اجتماعی را لمس می کند. نظریة انتقادی با اعتماد به انسان برای رهایش انسان برمی خیزد، برای «ظهور انسان» در عصری زدوده از انسان، برهنه از اقتدار انسان. نظریة انتقادی علیه شرایط طاغوت، بردگی انسان و تمامی جلوه های متافیزیکی و ایدئولوژیکی اش برمی شورد.

کتاب حاضر مبتنی بر مجموعه سخنرانی هایی است که هورکهایمر در سال 1944 در دانشگاه کلمبیا ایراد کرد پس از آن،وی دو سال به ویرایش و بازنگری متن سخنرانی ها پرداخت و با تدوین منسجم کتاب،سرانجام یکی از ماندگارترین آثار فلسفه ی انتقادی،به قلم یکی از بنیانگذاران مکتب فرانکفورت خلق شد.

لئولوونتال برای نخستین بار دست نوشته های این کتاب را دید،برای هورکهایمر نوشت:«برای نخستین بار در زبان انگلیسی به سندی دست یافته اید که نشان پژواک صدای یک فیلسوف،در برهوت جامعه ی جلا یافته ی امروزین است.»


فهرست

وسایل و اهداف
اکسیرهای ناسازگار
عصیان طبیعت
ظهور و افول فرد
مفهوم فلسفه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات