كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
خروس جنگی بی مانند ؛ زندگی و هنر هوشنگ ایرانی

خروس جنگی بی مانند 

نویسنده: سیروس طاهباز
ناشر: فرزان روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 335
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

زندگی و هنر هوشنگ ایرانی

کتاب با معرفی 'هوشنگ ایرانی 'و بررسی اجمالی مختصات سروده‌های او آغاز می‌شود ;سپس سروده‌های او شامل مجموعه‌های 'بنفش تند بر خاکستری', 'خاکستری', 'شعله‌ای پرده را برگرفت و ابلیس درون آمد 'و 'اکنون به تو می‌اندیشم به توها می‌اندیشم 'به چاپ می‌رسد .در بخش بعدی کتاب, چند نوشته پراکنده, نقد, و ترجمه از هوشنگ ایرانی با عناوینی از این دست به چاپ رسیده است : 'شناخت نوی, فرمالیسم', 'بررسی, هنر نو', 'انتقاد نیمایوشیج :پیش‌گفتار آخرین نبرد', 'ناله‌هایی از زندان ریدینگ, از اسکار وایلد 'و 'شب برای بیداران .'

انجمن «خروس جنگی» در سال 1328 توسط جلیل ضیاءپور، پدر نقاشی مدرن ایران، تاسیس می‌شود. غلامحسین غریب در زمینه ادبیات، حسن شیروانی در زمینه تئاتر و مرتضی حنّانه در زمینه موسیقی، ضیاءپور را در این انجمن همیاری می‌کردند. این انجمن نشریه‌ای با همین نام منتشر می‌کرد. 

در سال 1330 ضیاءپور از انجمن کناره‌گیری و هوشنگ ایرانی به انجمن راه پیدا کرد. از این دوره به عنوان «دوره دوم انجمن خروس جنگی» یاد می‌شود و به باور منتقدان مهم‌ترین دوره این انجمن و شروع تاثیرگذاری آن بر هنر و ادبیات آوانگارد ایرانی است. در این دوره چهره‌های مشهوری چون؛ نیما یوشیج، بهمن محصص، سهراب سپهری، منوچهر شیبانی، مصطفی کمال پورتراب و کاظم تیناتهرانی با انجمن همکاری می‌کردند. 

سید محمدرضا طبسی، محقق ادبیات و هنر و رییس حوزه هنری شهرستان شاهرود، انجمن خروس جنگی را یک انجمن مهم و تاثیرگذار بر هنر و شعر مدرن ایران، خواند. ... متاسفانه ریشه‌های هنر و ادبیات ایران با وجود ادعاهای بسیار، هنوز به درستی مورد پژوهش و واکاوی قرار نگرفته است. تحقیق و بررسی انتقادی موضوعاتی از این دست برای پیشرفت هنر و ادبیات معاصر ایران کاری بسیار ضروری است. نباید با دیدی محافظه کارانه به هنر و شعر شاعرانی چون هوشنگ ایرانی، نگاه کرد. 

 در کتاب «تاریخ تحلیلی شعر نو» شمس لنگرودی که تنها مرجع مهم شعر نوی ایران است، از هوشنگ ایرانی به عنوان یک چهره مهم در ادبیات معاصر ایران یاد می‌کند. همچنین شمس لنگرودی در این کتاب، از شعر هوشنگ ایرانی به عنوان پیش‌زمینه‌ی شعر سهراب سپهری سخن گفته است. این کلام شمس لنگرودی نشان دهنده اهمیت آثار هوشنگ ایرانی است. با این وجود اما منابع درباره این شاعر آوانگارد، بسیار اندک است.  تنها کتاب مستقل و کامل درباره زندگی و تفکر هوشنگ ایرانی کتاب «خروس جنگی بی‌مانند» است . در این کتاب هم زندگی ادبی و هنری هوشنگ ایرانی و هم اندیشه‌های او درباره ادبیات و هنر آوانگارد و همچنین نقاشی‌ها و طراحی‌های او آمده است. این موارد نشان دهنده کامل بودن کتاب است. برای خود من نیز آوانگارد و نو بودن اشعار ایرانی و همچنین طراحی‌هایش بسیار جذاب بود، اما در مجموع اشعار هوشنگ ایرانی در دوره خود چندان مورد توجه قرار نگرفت. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

خروس جنگی بی مانند ؛ زندگی و هنر هوشنگ ایرانی

  • ناشر: فرزان روز
  • کد کتاب: 64111 - 94/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سیروس طاهباز, هوشنگ ایرانی, مقالات ادبی, نقد ادبی, نویسندگان ایران, کتاب خروس جنگی بی مانند ؛ زندگی و هنر هوشنگ ایرانی