دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خدمت به حقیقت ، خدمت به آزادی

خدمت به حقیقت ، خدمت به آزادی
درحال حاضر موجود نمی باشد

خدمت به حقیقت ، خدمت به آزادی

نویسنده: هرولد پینتر , اورهان پاموک, دوریس لسینگ  , گوستاو لوکلزیو , هرتامولر , ماریو بارگاس یوسا , آلبرکامو 
گردآوری : علی میرزایی
مترجم : رضا رضایی
ناشر: نگاره آفتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 190
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته  - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

خطابه های برندگان جایزه‌‌ی نوبل ادبیات

رسم است که هر سال در حوزه‌ی ادبیات نیز بنیاد نوبل به نویسنده‌ای جایزه می‌دهد. جایزه‌ی نوبل ادبیات که حالا بیش از صد سال قدمت دارد، یکی از مهم‌ترین جایزه‌ها‌ست. شاید هم مهم‌ترین یا معتبر‌ترین؛ و همیشه هم اعطای آن بازتاب گسترده‌ای در محافل ادبی جهان پیدا می‌کند. هر بار هم که نام برنده‌ای اعلام می‌شود، بحث‌هایی در‌می‌گیرد که حق به حق‌دار رسیده است یا نه! بگذریم که «حق» در عالم ادبیات چه معنایی می‌تواند داشته باشد.

اما شکی نیست که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل حتی اگر برترین چهره‌ی ادبی سال هم نباشد، یکی از برترین‌ها حتماً هست؛ و باز رسم است که این چهره‌های برتر ادبی به مناسبت دریافت جایزه سخنرانی می‌کنند و از مسائل ادبیات و هنر و امور اجتماعی و فرهنگی روزگار حرف می‌زنند و اظهار نظر می‌کنند. این سخنرانی‌ها یا اصطلاحاً «خطابه‌ها» جایگاه مهمی در کارنامه‌ی برندگان می‌یابند و مبنای بحث‌ها و گاه مجادله‌هایی می‌شوند که به شناخت ما از نویسنده و کار نویسنده می‌افزاید.

خطابه‌هایی که در کتاب حاضر گرد آورده‌ایم مربوط‌‌اند به برندگان سال‌های 2005تا 2013. (به ترتیب: هارولد پینتر، اورهان پاموک، دوریس لسینگ، گوستاو لوکلزیو، هرتا مولر، ماریو بارگاس یوسا، توماس ترانس ترومر، مو یان، پاتریک مودیانو) که من همه ی آن‌ها را به فاصله‌ی کوتاهی بعد از انتشار‌شان ترجمه کردم. و ترجمه‌ها در نشریه‌ی نگاه نو چاپ شدند. ___ یعنی ترجمه‌ی خطابه‌های 2005 به بعد مرتب در نگاه نو منتشر شدند و امیدوارم این کار در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند.

اما یک استثنا در این مجموعه هست که مربوط می‌شود به خطابه‌ی آلبر کامو در سال 1975و سخنرانی او به هنگام دریافت جایزه، که این دو مطلب را در آغاز کتاب حاضر ملاحظه می‌کنید. این دو مطلب هم قبلاً در نگاه نو چاپ شدند، ولی در شماره‌ای که ویژه‌ی آلبر کامو بود و در آبان 1389منتشر شد. مأخذ ترجمه‌ها سایت رسمی بنیاد نوبل بوده است (www..nobelprize.org) و نام کتاب حاضر را از عنوان خطابه‌ی 1975آلبر کامو گرفته‌ایم.


فهرست

خدمت به حقیقت، خدمت به آزادی ؛ خطابه آلبر کامو(۱۹۵۷)
هنرمندی و زمانه‌اش ؛ سخنرانی آلبرکامو در دانشگاه اوبسالا(۱۹۵۷)
هنر ، حقیقت ، سیاست ؛ خطابه هرولد پینتر(۲۰۰۵)
چمدان پدرم ؛ خطابه اورهان پاموک(۲۰۰۶)
کسی که نوبل نمی‌برد ؛ خطابه دوریس لسینگ(۲۰۰۷)
در جنگل تناقض‌ها ؛ خطابه ژان ماری گوستاو لوکلزیو(۲۰۰۸)
بدون بیم و امید می‌میریم ؛ خطابه هرتا مولر(۲۰۰۹)
در ستایش خواندن و نوشتن ؛ خطابه ماریو بارگاس یوسا(۲۰۱۰)

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات